01/11/2015 17:45 League B1 15/16 40'

Frezyderm1510211157
Βιοιατρική9813636

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Στην παρθενική της εμφάνιση στο πρωτάθλημα της Commercial League, η ομάδα της Frezyderm απέσπασε μια άνετη νίκη απέναντι στην ομάδα της Βιοϊατρικής, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 57-36. Αξίζει βεβαίως να σημειωθεί πως η ομάδα της Βιοϊατρικής παρουσιάστηκε με σοβαρές αγωνιστικές απουσίες στον συγκεκριμένο αγώνα.

Στην αρχή του αγώνα η Φιλοξενούμενη ξεκίνησε με μια άμυνα ζώνης 2-3, την οποία η ομάδα της Frezyderm αντιμετώπισε με υπομονή και καλή κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα να βρίσκει πολλά ελεύθερα σουτ και να κάνει ένα run 11-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Παρόλα αυτά η ομάδα της Βιοϊατρικής επέλεξε να συνεχίσει την άμυνα ζώνης και δικαιώθηκε αφού στα τελευταία 5 λεπτά του δεκαλέπτου η Γηπεδούχοι κόλλησαν επιθετικά, με αποτέλεσμα η διαφορά να ψαλιδιστεί και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 15-9.

Το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε σε σχετικά αργό ρυθμό και με τις δύο ομάδες να επιλέγουν σετ επιθέσεις και υπομονή στις επιλογές τους. Αξίζει να σημειωθεί πως παρότι η Βιοϊατρική άρχισε να βρίσκει επιθετικές λύσεις κυρίως από τον Μαρκόπουλο και η άμυνα ζώνης συνέχισε να δημιουργεί επιθετικά προβλήματα στον αντίπαλο της, η Frezyderm έκανε πολύ καλή δουλειά στο κομμάτι των επιθετικών ριμπάουντ με αποτέλεσμα να έχει δεύτερες επιθέσεις και έτσι να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ το οποίο διαμορφώθηκε σε 25-17 στο τέλος του ημιχρόνου.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο το τέμπο του παιχνιδιού παρέμεινε το ίδιο, με την διαφορά σταδιακά να διευρύνεται υπέρ της Frezyderm αφού η κόπωση άρχισε να καταβάλει το μειωμένο αριθμητικά ρόστερ της Βιοϊατρικής, με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 46-30 και την διαφορά στο τέλος του αγώνα να εκτοξεύεται στου 21 πόντους!

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσαμπαλής και Ψαρρός με 18 και 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μακρόπουλος και Παππάς με 12 και 6 πόντους αντίστοιχα.