06/12/2015 17:45 League B1 15/16 40'

Frezyderm148181555
Μαυρογένης1727152180

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της FREZYDERM και του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55-80.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Frezyderm ξεκίνησε με άμυνα ζώνης 2-3, ενώ ο Μαυρογένης με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν διστακτικές και χωρίς ρυθμό στα πρώτα λεπτά και οι άμυνες ήταν καλές και από τις δύο πλευρές. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι ζεστάθηκαν στο σετ και βρήκαν ελεύθερα σουτ (τρίποντα) απέναντι στην ζώνη, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν χωρίς ρυθμό και κυρίως με προσωπικές επιλογές στο σετ. Παρόλα αυτά οι δύο ομάδες έμειναν κοντά με το σκορ περιόδου να κλείνει 14-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μαυρογένης μπήκε με περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ενώ προσπάθησε να ανεβάσει και το τέμπο του αγώνα, πιέζοντας για αιφνιδιασμούς. Η Frezyderm από την άλλη πλευρά συνέχισε να είναι στατική στις σετ επιθέσεις με προσωπικές προσπάθειες που αποτελούνταν κυρίως από drives. Το αποτέλεσμα ήταν οι φιλοξενούμενοι να βγάζουν διαδοχικές άμυνες και μετατρέποντας τες σε αιφνιδιασμούς, να πάρουν μία διαφορά +10 στα πρώτα 3 λεπτά και τελικώς το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 22-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο τέμπο με την ομάδα της Frezyderm να βγάζει περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές (και να βελτιώνει την επιθετική της παραγωγή), αλλά να μην μπορεί  σε κανένα σημείο να κάνει ένα run και να μειώσει αισθητά, δεδομένου ότι οι παίκτες του Μαυρογένη παρέμειναν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, παίρνοντας έτσι μια άνετη νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσαμπάλης Γ. με 20 και Γκότσης Ν. με 11(2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μποτοζής Μ. με 25(2) και Παπαποστόλου Α. με 11(2) πόντους αντίστοιχα.