FREZYDERM – ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

11/06/2018 21:45 Play Off Minor Super League 17/18 40'

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα μεταξύ της FREZYDERM και του ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 66.

Στο 1ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες έπαιξαν ελέυθερο και καθαρό μπάσκετ, με τις άμυνες να είναι καθαρές αλλά το Κολλέγιο με διαδοχικά καλάθια σε αιφνιδιασμούς ευνοήθηκε από αυτό το τέμπο και το σκορ ήταν 5 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πίεσαν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, με τους φιλοξενούμενους να ευνοούνται και πάλι από αυτό ανεβάζοντας την διαφορά σε 3 κατοχές αλλά και η FREZYDERM με 5 σερί πόντους του Μελά Ν.στα τελευταία 2 λεπτά έκλεισε την περίοδο με σκορ 13 – 17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο αλλά οι παίκτες χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές, με τα ποσοστά πολύ χαμηλά και το σκορ ήταν 17 – 19 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία παρόλα αυτά οι δύο αντίπαλοι και πάλι λύθηκαν επιθετικά και συνεχίζοντας να παίζουν γρήγορο και καθαρό μπάσκετ εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 26 – 25.

Στην συνέχεια του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνσιτικό πρόσωπο των δύο ομάδων και στο τέμπο του αγώνα, με την ομάδα του Κολλεγίου όμως να ευνοείται εκ νέου από τον γρήγορο ρυθμό διατηρώντας διαφορά 3 κατοχών στην μεγαλύτερη διάρκεια της 3ης περιόδου (η οποία έκλεισε με σκορ 40 – 48) και διατήρησε προβάδισμα 2 τουλάχιστον κατοχών μέχρι τα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα όπου η FREZYDERM με μεγάλη μαχητικότητα έκανε ένα run 6 – 0 και το σκορ έγινε 60 – 60 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι άμυνες κυριάρχησαν αλλά οι φιλοξενούμενοι παρόλα αυτά βρίσκοντας παραγωγή από την γραμμή των βολών ξαναπήραν το προβάδισμα και διατηρώντας το έως το τέλος οδήγησαν την σειρά σε 3ο παιχνίδι.

Διαιτητές: Ζιώγας, Μακρής