51 - 56

28/01/2017 15:30 League B1 16/17 40'

Frezyderm714201051
Mytilineos1419121156

Σε έναν αγώνα μεταξύ της Frezyderm και του Μυτιληναίου, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μια δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 56.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια από την αρχή, επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο τα ποσοστά είναι χαμηλά και το σκορ 2–6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο ρυθμό, με απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο πλευρές αλλά ο Μυτιληναίος άρχισε σιγά σιγά με πρωταγωνιστή τον Κανελλόπουλο Κ. να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και να διατηρεί προβάδισμα 2 κατοχών, τους παίκτες της Frezyderm να μην έχουν καλή κίνηση μακριά από την μπάλα, να αστοχούν σε πολλές βολές και να βλέπουν τους αντιπάλους τους να πιέζουν σιγά σιγά για αιφνιδιασμούς (και να έχουν καλή παραγωγή από assist), με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7–14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο από την αρχή οι φιλοξενούμενοι με καλύτερο spacing και κυκλοφορία της μπάλας, σε αντίθεση με την Frezyderm η οποία συνέχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10+ πόντους στα πρώτα 2 λεπτά. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης 3–2, με αποτέλεσμα να βγάλουν τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους, να βγάζουν άμυνες και να πιέζουν και αυτοί για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ (με αιχμή τον Ψαρρό Γ.), με αποτέλεσμα να κάνουν ένα run και να μειώσουν με το σκορ να είναι 13–20 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, προσαρμόστηκαν απέναντι στην ζώνη και συνέχισαν να έχουν καλή παραγωγή από assist, διατηρώντας προβάδισμα 3+ κατoχών και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21 – 33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο από την αρχή και οι δύο ομάδες με δυνατές και physical άμυνες, με την Frezyderm να γυρίζει την άμυνα σε 1-4 στον Μουχλίδη Δ., ενώ επιθετικά με πρωταγωνιστές τους Ψαρρό Γ. και Γκοτζή Ν. έκαναν και πάλι ένα run και μείωσαν σε 2 κατοχές στα πρώτα 4 λεπτά, με το παιχνίδι να αποκτά πάλι γρήγορο ρυθμό και το σκορ να είναι 29 – 35 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να προσαρμόζονται και στο 1–4, με τις δύο ομάδες να έχουν βρει ρυθμό και να ψάχνουν τις σωστές τελικές επιλογές, έχοντας καλά ποσοστά, ο Μυτιληναίος να βρίσκει συστηματικές λύσεις (οργανωτικά και εκτελεστικά) από τον Κανελλόπουλο Κ. και η Frezyderm από τον Ψαρρό Γ., με την περίοδο να κλείνει με σκορ 41 – 45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε γρήγορο τέμπο, με επιθέσεις στο transition και πολλούς αιφνιδιασμούς και από τις δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι άρχισαν ευνοούνται από αυτόν το ρυθμό και μείωσαν σε μία κατοχή στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά στην πορεία οι δύο αντίπαλοι χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές και αρκετά αβίαστα λάθη, με το σκορ να είναι 44 – 49 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα ο ρυθμός έπεσε ελαφρώς, αλλά οι άμυνες δυνάμωσαν, με τα ποσοστά να εξακολουθούν να είναι χαμηλά, αλλά η Frezyderm άρχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστές τους Κασαπά Ν. και Φάββα Ι., έχοντας πολλές δεύτερες επιθέσεις με αποτέλεσμα να μειώσουν σε έναν πόντο και το σκορ να είναι 49 – 50 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες του Μυτιληναίου έδειξαν χαρακτήρα, ξαναβρήκαν την συγκέντρωσή τους και στις δύο πλευρές του γηπέδου κάνοντας ένα mini run 5–0 και ξαναπαίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων, με τους παίκτες της Frezyderm να μην αφήνουν το παιχνίδι και να δείχνουν μαχητικότητα και διάθεση έως το τέλος χωρίς όμως να καταφέρουν να μειώσουν κάτω από 2 κατοχές, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μυτιληναίου να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν η Ψαρρός Γ. με 23 (1) και Κασαπάς Ν. με 16, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μουχλίδης Δ. με 14 (2) και Κανελλόπουλος Κ. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.