62 - 60

21/02/2016 19:30 League B1 15/16 40'

Frezyderm919161862
Veto SA1318141560

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Frezyderm και της Veto, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 60.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3–2, είναι οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσίασαν νευρικές στα πρώτα λεπτά με βιαστικές επιθέσεις και χαμηλά ποσοστά, με το σκορ στα πρώτα 6 λεπτά να είναι 3– 6. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι απέκτησε πιο γρήγορο τέμπο με απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο ομάδες, οι οποίες έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο στο τέλος περιόδου ήταν 9–13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Veto γύρισε την άμυνα της σε ζώνη 2–3, με τις δύο ομάδες να έχουν καλό ρυθμό απέναντι στη ζώνη με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, αλλά με την Frezyderm να επωφελείται από τον αργό ρυθμό και να ισοφαρίσει στα πρώτα 3 λεπτά και να περνάει μπροστά με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 23 – 19. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Veto αντέδρασε και με μεγαλύτερη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου και πρωταγωνιστή τον Καρκανιά Χ., πέρασε μπροστά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28 – 31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Frezyderm μπήκε πιο δυνατά από την αρχή, ισοφάρισε με το καλημέρα, με το παιχνίδι να είναι κυρίως σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να είναι κοντά στο σκορ στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις άμυνες να γίνονται πιο physical και τις δύο ομάδες να δείχνουν μαχητικότητα και την περίοδο να κλείνει με σκορ 44 – 45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι με κυρίως σετ επιθέσεις, καλή κυκλοφορία της μπάλας και καλό spacing και από τις δύο ομάδες, οι οποίες πήγαιναν neck to neck, εναλλασσόμενες στο προβάδισμα με το σκορ 48 – 48 στα πρώτα δυόμισι λεπτά και 51 – 50 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά η Frezyderm κατάφερε και πήρε μια διαφορά 6 πόντων με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν εύστοχα σουτ τριών πόντων και το σκορ να είναι 59 – 53, 2 λεπτά πριν τη λέξη. Στα τελευταία 2 λεπτά και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές, με χαμηλά ποσοστά και το σκορ 60 – 54 με ένα λεπτό για τη λήξη. Στο τελευταίο λεπτό η Veto, με εύστοχο τρίποντο του Καρκανιά Χ. μείωσε σε 60 – 57 με 30” για λήξη και πάλι με γκολ φάουλ του Καρκανιά Χ., μείωσαν εκ νέου σε 62 – 60 με 10” για λήξη και τελευταία επίθεση για Veto! Παρόλα αυτά στα τελευταία 10 δευτ. οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καθαρό μυαλό οδηγήθηκαν σε λάθος πάσα με αποτέλεσμα να χάσουν την ευκαιρία να κλέψουν το παιχνίδι,με την ομάδα της Frezyderm να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ψαρρός Γ. με 19 (2) και Βλαχάκης Ι. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καρκανιάς Χ. με 22 (4) και Αρβανιτέλης Σ. με 15 πόντους αντίστοιχα.