49 - 44

27/04/2023 20:30 Super League 22/23 3 40'

Frezyderm145121849
The Newtons16613944

Στον αγώνα μεταξύ της Frezyderm και της The Newtons, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 49-44.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν ατομική άμυνα ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος και ευνόησε τις προσπάθειες των γηπεδούχων να βρεθούν μπροστά που εκμεταλλεύτηκαν τις λάθος πάσες των αντιπάλων τους και με ένα σερί 6 πόντων προηγούνταν 10-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και με ένα σερί 10 πόντων κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 14-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι αμυντικές τακτικές παρέμειναν οι ίδιες, μια απόφαση ορθή για τις ομάδες αφού με πολύ μεγάλη επιτυχία μπλόκαραν τις αντίπαλες επιθέσεις και μέχρι τα μισά της περιόδου είχαν ένα επιμέρους σκορ 2-2. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν το αντίπαλο καλάθι και να περιορίζονται στο πενιχρό 19-22 στη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος χωρίς όμως να καθιστά τους παίκτες ικανούς να βρουν με επιτυχία το αντίπαλο καλάθι και το σκορ στο 25o λεπτό του αγώνα ήταν 23-24. Στην πορεία και οι 2 ομάδες χρειάστηκαν πάνω από 2 λεπτά για να βρουν το αντίπαλο καλάθι αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο 31-35.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ του αγώνα όπου με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 39-40. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων εμφανίστηκαν καλύτεροι στις εκτελέσεις και πήραν προβάδισμα αρχικά στο 44-42 και έπειτα στο 47-42. Απο εκείνο το σημείο και έπειτα δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και πήραν τη νίκη.