45 - 47

07/03/2018 19:30 Commercial League 17/18 08/03/2018 40'

Generali17109945
ΣΙ ΠΙ81812947

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα που διεξίχθει στον κλείστό της Λεοντείου, οι γηπεδούχοι έχασαν έδαφος στο κυνήγι για την οκτάδα χάνοντας για τρίτο σερί παιχνίδι στην έδρα τους απο την ΣΙ ΠΙ με σκορ 45-47.

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την Generali που παρά την άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων κατάφερε να πετύχει 17 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Με επιθετική αιχμή των Βάγια και χωρίς να σκοράρει ούτε μια φορά απο το τρίποντο η  Generali έσπαγε την άμυνα ζώνης έχοντας υπομονή στην επίθεση. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και σωστά pick n’ roll στο high post οι γηπεδούχοι πετύχαιναν εύκολα καλάθια. Χαρακτιριστικό του ομαδικού παιχνιδιού για την Generali ήταν οι 7 ασιστ που είχε σε δέκα λεπτά παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως τα πράγματα άλλαξαν. Με την είσοδο του Ροδίτη οι φιλοξενούμενοι πήραν μια ανάσα στην επίθεση. Με 2 συνεχόμενα τρίποντα ξεκόλησε την ομάδα του απο τους 8 πόντους. Στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου η Generali κατάφερνε να κρατήσει μια διαφορά 10 πόντων. Τέσσερα λεπτά όμως πριν το τέλος με τους φιλοξενούμενους να πυροβολούν κατα ρυπάς απο τα 6,75 η ΣΙ ΠΙ μείωσε 23-21 αναγκάζοντας την Generali να πάρει time out. Με την επανεκίνηση του αγώνα η ΣΙ ΠΙ πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα με τρίποντο του Ροδίτη 2 λεπτά πριν το τέλος. Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν όμως να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή 27-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Generali ξεκίνησε κάνοντας ένα έξυπνο παιχνίδι στην επίθεση με τους Βάγια και Δήμου να μοιράζουν άψογα την μπάλα στη ρακέτα βλέποντας τα γρήγορα κοψίματα των συμπαιχτών τους. Στην άμυνα όμως δεν μπορούσαν να βρούν κάποια λύση απένταντι στον Ροδίτη ο οποίος μάζευε την διαφορά σκοράροντας είτε εντός παιδιάς είτε απο την γραμμή της φιλανρθωπίας. Τελικά το δεκάλπετο έληξε με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα 2 πόντων 36-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν για να τα δώσουν όλα για τη νίκη. Έχοντας όμως ξεμείνει απο ενέργεια πραγματοποίησαν ένα κακό πρώτο πεντάλεπτο πετυχαίνοντας μόλις 4 πόντους και οι δύο μαζί. Τρία λεπτά πριν το τέλος και ενώ η πλάστιγγα έγερνε προς τους φιλοξενούμενους που προηγούνταν 40-42 ο Βάγιας μετά απο ένα μεγάλο διάστημα αφλογιστίας πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι και δίνοντας και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του 43-42. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους που δέχτηκαν ένα ακόμα τρίποντο απο τον συνήθη ύποπτο Ροδίτη που έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του 43-45. Καθορισιτκής σημασίας σε αυτό το σημείο ήταν και η συμβολή του Μουσταφέρη ο οποίος ένα λεπτό πριν το τέλος μάζεψε ένα ακόμα επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε δίνοντας αέρα 4 πόντων στους  φιλοξενούμενους στο πιο κρίσιμο σημείο. Το τελευταίο λεπτό κύλησε με την Generali να έχει 2/6 βολές και μη μπορώντας έτσι να διεκδικήσει κάτι καλύτερο υπέστη την Τρίτη συνεχόμενη ήττα με σκορ 45-47.

Για τους γηπεδούχους καλύτερος ήταν ο Βάγιας με 9π. και 11ρ. Για την ΣΙ ΠΙ ξεχώρισε ο Ροδίτης με 25π. και 2ας.

Διαιτητές Αγώνα: ΣΚΟΥΤΑΣ, ΜΑΛΑΝΔΡΗΣ

Δηλώσεις παιχτών/προπονητών:

Δήμου Π. (προπονητής/παίχτης Generali)

‘’Είμασταν πολύ στατικοί, το δυνατό μας όπλο είναι ο αιφνιδιασμός, αλλά δεν καταφέραμε να τρέξουμε. Καθοριστικός παράγοντας ήταν και το ότι μπήκαν τα σουτ της αντίπαλης ομάδας σε συνδιασμό με τις χαμένες βολές στο τέλος ήρθε ή ήττα για εμάς.’’

Ροδίτης Ν. (παίχτης ΣΙ ΠΙ

‘’Ήταν ένα πολύ σκληρό ματς, και οι δύο ομάδες παλέψανε ως το τέλος, εμείς είχαμε καλύτερη τύχη στο σούτ και δίκαια κερδίσαμε. Καλη συνέχεια.’’