44 - 78

29/11/2017 19:30 Commercial League 17/18 40'

Generali15941644
Σκλαβενίτης1715281878

Στον Αγώνα μεταξύ της GENERALI και του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ οι δεύτεροι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη σχετικά εύκολα με το παιχνίδι να κρίνεται ουσιαστικά στο 3ο δεκάλεπτο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκόρ με τις δύο άμυνες μάν του μαν να αφήνουν τα ελεύθερα σούτ, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει με σκόρ 15 – 17 με αστοχία στο τρίποντο και για τις δύο ομάδες αλλα με πολύ καλά ποσοστά στα σούτ που πήραν απο το high post.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το παιχνίδι να γίνεται ροντέο στα πρώτα λεπτά. Οσο παιρνούσε η ώρα όμως ο Σκλαβενίτης ισσοροπούσε το παιχνίδι και κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά κύριως χάρη στην συγκέντρωση που είχε στην άμυνα. Χαρακτηρισκό είναι ότι στα τελευταία 45 δευτερλόπτα και ενώ είχε να δώσει δύο φάουλ κατάφερε να παίξει καθαρές άμυνες κλέβοντας την μπάλα δις και σκοράροντας στον αιφνιδιασμό για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος 24 – 32.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καθορίζοντας την έκβαση του αγώνα με τον Σκλαβενίτη να μπαίνει πολυ δυναμικά και συγκεκριμένα, με τον Παρούση ύστερα απο ένα χλιαρό πρώτο ημίχρονο να αναλαβάνει δράση και μετα απο συνεχόμενα κλεψίματα είτε να σκοράρει είτε να πασάρει στον Χριστόδουλο ο οποίος με δυναμικά post up στην κυριολεξία έπαιρνε στο διάβα του οποιονδήποτε αντίπαλο σκοράροντας ή κερδίζοντας φάουλ. Κάθώς η ώρα περναγε και η διαφορά στο σκόρ μεγάλωνε ήρθε και πάλι ο Παρούσης και με 3 συνεχόμενα τρίποντα εκτόξευσε την διαφορά στέλνοντας τις δύο ομάδες στους πάγκους με διαφορά 30 πόντων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά με τις δύο ομάδες να είναι γενικά άστοχες στο πρώτο πεντάλεπτο και την Generali να καταφέρνει να σκοράρει 16 πόντους τους περισσότερους απο κάθε άλλο δεκάλεπτο αλλα ουσιαστικά όταν ο Σκλαβενίτης είχε χαλαρώσει την άμυνα του. Γενικά ένα παιχνίδι με χαλαρές άμυνες και λίγα φάουλ το οποίο κρίθηκε καθαρά στη διάθεση του Σκλαβενίτη να μπεί δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, να πιέσει στην άμυνα και να τρέξει στον αιφνιδιασμό.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βάγιας κα Φιλλιπίδης ενώ για τους φιλοξενούμενος οι Παρούσης με 21 πόντους, 7 κλεψίματα και ο πληθωρικός Χριστόδουλος με 16 πόντους και συνολικά 12 ριμπάντουντ.

Διαιτητές: Ορφανός Εμμ. Ιασωνίδης Οδ.

Βάγιας Β. (Παίκτης Generali):

‘’ Όσο είχαμε δυνάμεις είμασταν πολύ καλά αλλά οι ελλίψεις που είχαμε σε σχέση με πέρσι λόγω τραμαυτισμών ήταν καθοριστικές, δεν ειχαμε τρείς βασικούς παίκτες και χασαμε σχετικά έυκολα στο δευτερο ημίχρονο. Προχωράμε κανονικά και κοιταμε το επόμενο παιχνίδι.’’

Βλαβιανός Γ. (Παίκτης Σκλαβενίτη):

‘’Εξελίχθηκε σε ένα εύκολο παιχνίδι για εμας κάναμε το καλύτερο μας παιχίνιδι για φέτος παίζοντας σαν ομάδα, συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, στόχος μας είναι το πρωτάθλημα και δεν εφησυχαζόμαστε.’’