34 - 54

19/02/2024 22:00 Commercial League A 23/24 2 40'

Generali16171034
Στεργίου1314111654

Τρίτη σερί νίκη για την ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ με θύμα της αυτή τη φορά την ανεβασμένη και προερχόμενη από δύο σερί νίκες ομάδα της GENERALI. Το τελικό 34-54 και η διαφορά των 20 πόντων φανερώνει πως η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ κυριάρχησε στο παρκέ και πήρε μια δίκαιη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 6-3, με την GENERALI να έχει πλέον ρεκόρ 2-3.

Η GENERALI έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 4 τρίποντα και συνολικά 16 πόντους με την ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ να δυσκολεύεται επιθετικά, να σκοράρει αρκετά από τις βολές για το 16-13.

Η μεγάλη διαφορά έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η GENERALI άλλαξε τελείως πρόσωπο όντας τρομερά άστοχη από την περιφέρεια, μην καταφέρνοντας να διασπάσει την άμυνα ζώνης των αντιπάλων της. Η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ πέτυχε 3 τρίποντα, έκανε ένα επιμέρους 1-14 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +10 (17-27).

Η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος της ομάδας του ΣΤΕΡΓΙΟΥ, που όμως δεν μπήκε το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, μένοντας μεν χωρίς πόντο για 5 λεπτά, όμως η GENERALI δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί συνεχίζοντας την επιθετική αφλογιστία της. Ο ΣΤΕΡΓΙΟΥ βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνα του ανεβάζοντας τελικά και άλλο τη διαφορά στο +14 (24-38) καθαρίζοντας ουσιαστικά τον αγώνα.

Η GENERALI είχε τη διάθεση να παλέψει για την ανατροπή, όμως η αστοχία της μαζί με την εμπειρία της ομάδας του ΣΤΕΡΓΙΟΥ δεν της το επέτρεψε με το 34-54 να έρχεται φυσιολογικά.

Τσενές και Μαυράκης κορυφαίοι για τον ΣΤΕΡΓΙΟΥ, εντυπωσιακό το γεγονός πως και οι 11 παίκτες του χρίστηκαν σκόρερ. Ασημακόπουλος και Ρεμούνδος οι καλύτεροι για τη GENERALI.