66 - 49

03/04/2019 19:40 Commercial League B 18/19 18 40'

Generali1118132466
AVIN141171749

Στον Αγώνα της 18ης Αγωνιστικής μεταξύ της GENERALI HELLAS ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Α.Ε.και της AVIN, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτοι και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο από την αρχή επέλεξαν σετ και μεγάλες επιθέσεις αλλά οι παίκτες της AVIN ευνοήθηκαν από το οργανωμένο παιχνίδι και με καλύτερες τελικές επιλογές και τρίποντο του Κομιτόπουλου Θ. πήραν προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ έγινε 4 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά η GENERALI προσπάθησε με επιτυχία να ανεβάσει το τέμπο του αγώνα, έτρεξε σε αιφνιδιασμούς και λύθηκε επιθετικά με αποτέλεσμα να μειώσει, οι αντίπαλοι της κόλησαν επιθετικά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 11 – 14.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της AVIN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος και έμειναν κοντά έως το τέλος του 1ου Ημιχρόνου (το οποίο έκλεισε με σκορ 29 – 25) αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας από τις 3 τελευταίες περιόδους και παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της GENERALI να κυριαρχούν κυριολεκτικά στο 2ο ημίχρονο εκτινάσοντας την διαφορά σε 15+ πόντους από νωρίς και διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας καθώς και τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Μπούκας, Κολοκυθάς