41 - 31

21/11/2018 19:30 Commercial League B 18/19 4 40'

Generali81513541
betshop.gr61041131

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της GENERALI HELLAS ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Α.Ε. και της BETSHOP.GR, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41 – 31.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές στις τελικές επιλογές τους, τα ποσοστά ήταν χαμηλά και το σκορ 4 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι δύο ομάδες είχαν πιο ορθολογικές επιλογές, άρχισαν σιγά σιγά να πιέζουν για αιφνιδιασμούς αλλά οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8 – 6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η BETSHOP με goal foul του Παπανικολάου Α. πέρασε μπροστά αλλά η GENERALI με 5 σερί πόντους του Σφυρή Α. αντέδρασε άμεσα, ο ρυθμός του αγώνα όλο και πιο γρήγορος, κάτι το οποίο ευνόησε τους γηπεδούχους με το σκορ να είναι 15 – 11 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η GENERALI με καλάθι του Δημητρίου Α. πήρε για πρώτη φορά διαφορά 3 κατοχών, με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνονται και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με τρίποντο του Μαρούλη Κ. έκαναν run 5 – 0 και μείωσαν σε μία κατοχή αλλά στα τελευταία 2 λεπτά υπέπεσαν σε πολλά λάθη και είδαν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23 – 16.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων και τον ρυθμό του αγώνα, η ομάδα της GENERALI από νωρίς στο 3ο Δεκάλεπτο με κυριαρχία στο ζωγραφιστό και 5 σερί assist πήρε προβάδισμα 15+ πόντων, με τους παίκτες της BETSHOP να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κάνοντας ένα εντυπωσιακό run και κερδίζοντας το επιμέρους σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά και οι παίκτες της GENERALI συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα και διατηρώντας καθαρό μυαλό και προβάδισμα 2+ κατοχών έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι με Σφυρής Α. με 15 και Φιλιππίδης Κ. με 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κωνσταντινίδης Ι. με 13 και Καραγιαννίδης Ι. με 6 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αποστολίδης Β., Παπαδόπουλος Χ.