61 - 41

14/02/2018 19:30 Commercial League 17/18 14/02/2018 40'

Generali201591761
Onassis9916741

Στο παιχνίδι μεταξύ της Generali και του Onassis Group οι γηπεδούχοι πήραν μια ακόμα νίκη με σκορ 61-41.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε σετ επιθέσεις, παίζοντας κυρίως στατικό μπάσκετ με μέτρια ποσοστά ευστοχίας εντός παιδιάς, ειδικά για τους φιλοξενούμενους που ήταν πολλοί άστοχοι σε όλες τις προσπάθειες. Για την Generali ξεχώρισε στο πρώτο δεκάλεπτο ο αρχηγός της Βάγιας που αποτελούσε μόνιμη απειλή για την ομάδα του Onassis πετυχαίνοντας 4/6 δ. και 4/5 β. Έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με την Generali να προηγείται 20-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Generali μπήκε ακόμα πιο δυνατά πιέζοντας ψηλά στην άμυνα κάτι που της έδωσε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό μετά απο κλεψίμο της μπάλας. Στην επίθεση οι γηπεδούχοι ήταν λίγο νοθροί, όμως ο Δήμου δίνοντας πολλές μάχες κάτω απο τη ρακέτα ανανέωνε συνεχώς τις επιθέσεις της Generali με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ. Για την ομάδα του Onassis αυτοί που ξεχώρισαν στο δευτερο δεκάλεπτο ήταν οι Γιαννοπουλος και Μητσόπουλος που με ωραίες συνεργασίες πέτυχαν μερικά καλάθια προσπαθώντας να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις. Το ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους να έχουν πάρει μια διαφορά ασφαλείας προηγούμενοι με 35-18.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι χάρη στην καλή  άμυνα ζώνης και την καλή κυκλοφορία στην επίθεση κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 10-0 μειώνοντας ακόμα και σε 7 πόντους πέντε λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Και πάλι όμως η Generali έβρισκε τις  λύσεις με τον Σφύρη ο οποίος έστεινε σωστά την ομάδα του στην επίθεση και με καλό passing game έβρισκε πάντα τον έξτρα παίχτη. Καλό δεκάλεπτο για την ομάδα του Onassis που κατάφερε να μειώσει πετυχαίνοντας 16 πόντους κάνοντας και το καλύτερο δεκάλεπτο της στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά με τους γηπεδούχους ουσιαστικά να επιβεβαιώνουν την ανωτερότητά τους και να επικρατούν με επιμέρους σκορ 17-7. Το παιχνίδι έληξε με την Generali να παίρνει την τέταρτη συνεχόμενη νίκης της και να μπαίνει στην οκτάδα του ομίλου.

Για την Generali καλύτεροι ήταν οι Σφύρης και Βάγιας με 20π. και 13π. αντίστοιχα ενώ σημαντική συμβολή είχε και ο Δημητρίου με 13π. και 14ριμπ.. Για την ομάδα του Onassis ξεχώρισαν ο Μητσόπουλος με 9π.

Διαιτητές αγώνα: Μαλανδρής, Γρίβα