19/12/2017 19:30 Commercial League 17/18 40'

Team1234OTT
Generali10131316860
Raging Bulls14131312961

Ένα σπουδαίο παιχνίδι διεξήχθη το βραδάκι της Τρίτης στο γήπεδο του All Star Arena ανάμεσα στις ομάδες της GENERALI και των RAGING BULLS. Οι δύο ομάδες προσέφεραν όμορφο θέαμα και πολλές συγκινήσεις με τους RAGING BULLS  να παίρνουν τελικά τη νίκη με 61-60 στην παράταση! Η GENERALI παρά τις απουσίες της και το γεγονός ότι παρατάχθηκε με μόλις 6 παίκτες κυνήγησε τη νίκη μέχρι τέλους, έφτασε κοντά, όμως η ποιότητα των RAGING BULLS και ο παράγοντας τύχη έδωσε τη νίκη στους τυπικά φιλοξενούμενους.

Οι RAGING BULLS εκμεταλλεύτηκαν την υπεροπλία τους μέσα στη ρακέτα και πήραν τα ηνία του ματς. ΟΙ Ασπρούλιας και Κολλέρης πέτυχαν όλους τους πόντους της ομάδας τους στην 1η περίοδο (8 και 6 αντίστοιχα) κυριαρχώντας μέσα στη ρακέτα. Η GENERALI με καλή κυκλοφορία κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +4 (10-14).

Με ένα σερί 8-0 στις αρχές του δεκαλέπτου η GENERALI έκανε το 10-14 σε 18-14 με τους Σκαμπαρδώνη και Δημητρίου πρωταγωνιστές. Οι RAGING BULLS όμως βασίστηκαν και πάλι στον Κολλέρη και με τον Χρηστάκο να πετυχαίνει 4 σερί πόντους ξανά πήραν τα ηνία του ματς. Το δικό τους σερί 0-7 μετέτρεψε το 23-20 στο 23-27 του ημιχρόνου.

Ο τραυματισμός του Γιαννόπουλου άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, όμως οι RAGING BULLS συνέχισαν να έχουν ένα προβάδισμα 2-3 κατοχών (23-29, 28-36, 36-40), με το επιμέρους δεκάλεπτο αυτό να λήγει ισόπαλο 13-13, ακριβώς όσο και το 2ο. Η GENERALI παρά την έλλειψη σε παίκτες ήταν πάντα κοντά στο σκορ, χάρη στο όμορφο μπάσκετ και τις γρήγορες εναλλαγές, ενώ οι RAGING BULLS βασιζόντουσαν περισσότερο στην ποιότητα των παικτών τους.

Η καλή άμυνα της GENERALI έφερε το ματς στα ίσα (40-40) με 6.25’’ να απομένουν. οι RAGING BULLS με τον Ασπρούλια οδηγό πήραν και πάλι το προβάδισμα (40-44  και 43-47) όμως η GENERALI με τον Σφυρή να την καθοδηγεί έκανε το 48-47! Ο Ασπρούλιας αστόχησε σε 2 βολές όμως η ομάδα του πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το 48-50! Στα 32΄΄ ο Σφυρής πέτυχε τρομερά δύσκολο μπάσιμο για το 50-50 με τον Ασπρούλια να αστοχεί στην επίθεση και τον Βάγια να πετυχαίνει το καλάθι μετά από εξαιρετική ασίστ του Σφυρή (11.9’’). Ο Ασπρούλιας με προσωπική ενέργεια έκανε το 52-52 και κέρδισε και το φάουλ, αστόχησε στην βολή, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του μετά τη διεκδίκηση του ριμπάουντ και κέρδισε νέο φάουλ. Και πάλι όμως είχε 0/2 βολές με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Τρίποντο του Γεραπετρίτη έκανε το 52-55, με τη GENERALI να απαντάει με καλάθια του Σκαμπαρδώνη και του Σφυρη (56-55). Ο Ασπρούλιας με καλάθι και ½ βολές έκανε το 56-58 για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Σφυρής σε 58-58. Ο Ασπρούλιας με τρίποντο έκανε το 58-61 στο 1.20’’, με τον Δημητρίου να μειώνει σε 60-61. Ο Γεραπετρίτης αστόχησε σε δύο τρίποντα, η GENERALI αστόχησε στην επίθεση ενώ στην τελευταία φάση ο Σφυρής κέρδισε φάουλ με 5’’ να απομένουν. Είχε όμως 0/2 βολές με το παιχνίδι να λήγει οριστικά υπέρ των RAGING BULLS.

MVP του αγώνα ο Ασπρούλιας με 27 πόντους και 25 efficiency. Πήγε να γίνει ο μοιραίος της ομάδας του με τις άστοχες βολές του, όμως σε όλες τις κρίσιμες φάσεις βγήκε μπροστά και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Άξιος συμπαραστάτης του ο Κολλέρης. Οι Σφυρής και Δημητρίου  οι καλύτεροι για τη GENERALI.

Διαιτητές : Κατσιμάρδος, Ιασωνίδης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Δημητρίου Αντώνης  (Παίκτης GENERALI):

” Πολύ ωραίο ματς σήμερα. Παλέψαμε και εμείς, οι αντίπαλοι ήταν πάρα πολύ καλοί.  Προσπαθήσαμε να τους κοντράρουμε. Έτσι κλείνει η σεζόν για φέτος. Ελπίζουμε σε ένα καλύτερο έτος και από άποψη τραυματισμών να ευχαριστηθούμε το μπασκετάκι. Καλή χρονιά και στην διοργανώτρια. “