31 - 37

10/01/2024 20:30 Commercial League A 23/24 7 40'

Generali21071231
Μαυρογένης95111237

Στον πρώτο αγώνα της ομάδας της GENERALI η ομάδα του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ της «χάλασε» την πρεμιέρα κατακτώντας τη νίκη με 31-37!

Με man to man ξεκίνησε η ομάδα της GENERALI τον αγώνα, με άμυνα ζώνης η ομάδα του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ, άμυνες τις οποίες και κρατήσανε σε όλη την αναμέτρηση. Η ομάδα της GENERALI δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό στο πρώτο της αγώνα της σεζόν, ενώ και η ομάδα του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ είχε μεν αδυναμία στην επίθεση, όμως όντας πιο έτοιμη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 2-9.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η GENERALI αύξησε την πίεση της κάνοντας παγίδες στους αντιπάλους της, οι οποίοι βραχυκύκλωσαν επιθετικά. Έτσι τα τρίποντα των Πέτση και Αποστολόπουλο οδήγησαν σε ένα επιμέρους 10-5 με το ημίχρονο να κλείνει στο +2 για το ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ (12-14).

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες. Η GENERALI πίεζε και έβγαζε ενέργεια, όμως ο ΜΑΥΡΟΓΕΝΗΣ είχε περισσότερες λύσεις και πήρε μια μικρή διαφορά 2 κατοχών (19-25).

Η GENERALI συνέχισε να πιέζει αναγκάζοντας τους αντιπάλους της να κάνει βεβιασμένα μακρινά και άστοχα σουτ. Έτσι μείωσε στον πόντο (26-27) με το παιχνίδι να έχει άγρια ομορφιά. Η ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών για το ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ και η αστοχία της GENERALI όμως έδωσαν τελικά μια σπουδαία νίκη για την ομάδα του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ.

Κορυφαίοι του αγώνα οι Λένζτος και Ραυτόπουλος για τους νικητές. Ο Αποστολόπουλος κορυφαίος για τη GENERALI.