27/02/2018 20:30 Commercial League 17/18 40'

GNS129111547
Ολυμπιακή Ζυθοποιία101071138

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της GNS και της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 38.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή η GNS μπήκε με σαφώς καλύτερα πατήματα στο παρκέ παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα 2 κατοχών, με το παιχνίδι να είναι σε σετ κυρίως επιθέσεις, η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ αντέδρασε μετά τα πρώτα 2 λεπτά και το σκορ ήταν 5 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι σε πιο γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες όμως να έχουν βιαστικές τελικές επιλογές και αβίαστα λάθη, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12 – 10.

Τόσο στο 2ο όσο και στο 3ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες έπαιξαν ομαδικό, καλό και ορθολογικό μπάσκετ, με καθαρές παράλληλα άμυνες, με τους δύο αντιπάλους να μένουν κοντά στο σκορ αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα προβάδισμα 1 – 2 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 32 – 27.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες της GNS μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και πήραν από νωρίς διαφορά 3 κατοχών, με τους φιλοξενούμενους να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και μένοντας χωρίς καλάθι στα πρώτα 4 λεπτά είδαν το σκορ να είναι 28 – 29 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά παρόλα αυτά η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ άρχισε να δείχνει σημάδια ζωής και με 2 κλεψίματα, μία assist και ένα καλάθι του Διαμαντόπουλου Σ. μείωσε σε 42 – 38 με 1:30” για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό όμως η GNS διατήρησε καθαρό μυαλό καθώς και μια διαφορά 2+ κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Σελληνάς