56 - 46

06/12/2018 21:45 Commercial League A 18/19 6 40'

Grant Thornton1415111656
Intersport1111131146

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η ομάδα της GRANT THORNTON σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Commercial League αφού κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση της INTERSPORT με σκορ 56-46 στο κλειστό της Ελληνογερμανικής Αγωγής.Έτσι,οι γηπεδούχοι παρέμειναν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 4-2 ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 2-4.

Με ζώνη ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο αντίπαλοι (3-2 η GRANT THORNTON και 2-3 η INTERSPORT).Οι φιλοξενούμενοι είχαν εξ αρχής δύσκολο έργο καθώς εμφανίστηκαν με μόλις πέντε παίκτες στο γήπεδο,παρόλα αυτά ευστόχησαν στα τρία πρώτα σουτ που επιχείρησαν για το 0-7 01:40 μετά την έναρξη του αγώνα.Γρήγορα όμως απάντησαν οι γηπεδούχοι και με ένα δικό τους 8-0 πήραν το προβάδισμα 04:10 πριν τη λήξη της περιόδου,ένα προβάδισμα που θα διατηρούσαν έως το τέλος της αναμέτρησης.Η GRANT THORNTON ευτύχησε να έχει τον Ατσαλάκη σε σπουδαία μέρα καθώς με τις διεισδύσεις του δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.Με οκτώ δικούς του πόντους το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-11.

Στο β’ δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν την πολυτέλεια να ανανεώσουν την πεντάδα τους και μάλιστα ο Τζαβάρας με έξι συνεχόμενους πόντους βοήθησε την ομάδα του να αυξήσει το προβάδισμα της και με καλάθι του Καζά 01:20 πριν το ημίχρονο έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10(29-19).Οι φιλοξενούμενοι σε αυτό το διάστημα πήραν σκορ μόνο από δύο παίκτες,ένα τρίποντο του Πατάγια και οκτώ πόντους τους Ζαρκαδούλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως άρχισε το πρώτο,με τον Μπομπότη δηλαδή να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων για το 29-25.Οι γηπεδούχοι πέρασαν σχετικά αναίμακτα ένα διάστημα 04:40 χωρίς πόντο καθώς η INTERSPORT το μόνο που κατάφερε ήταν να πλησιάσει στο -2 (29-27) 05:20 πριν το τέλος της γ’ περιόδου.Από κει και ύστερα η GRANT THORNTON ξεμπλόκαρε επιθετικά με καλάθια των Σταθόπουλο και Ατσαλάκη και μέσα σε ένα τρίλεπτο επανέφερε τη διαφορά στο + 10 (40-30).

Άμυνα ζώνης για τις δύο ομάδες και στην τέταρτη περίοδο.Η INTERSPORT συνέχιζε να σουτάρει πολλά μακρινά σουτ ( 33 έναντι 28 δύο πόντων) ενδεχομένως και αρκετά κουρασμένη για να ψάξει κάτι πιο εξειδικευμένο,και μάλιστα ευστοχώντας σε ένα από αυτά με τον Πατάγια στα 07:15 έριξε τη διαφορά στους 4 (44-40).Όμως αυτή ήταν και η τελευταία φορά που βρέθηκε τόσο κοντά στο σκορ αφού στη συνέχεια η GRANT THORNTON αφυπνήστηκε,έβαλε δέκα αναπάντητους πόντους για το 54-40 03:30 πριν τη λήξη του αγώνα και ουσιαστικά κλείδωσε το ματς καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ούτε τα ψυχικά αποθέματα αλλά ούτε και τις δυνάμεις να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Διαιτητές:Δέλδημος-Δαλέκος

Δηλώσεις παικτών-προπονητών :

Γκασδακλής Γρηγόρης ( παίκτης GRANT THORNTON ) :

”Κάναμε ένα καλό παιχνίδι,ελέγξαμε το ρυθμό από το πρώτο λεπτό,βοήθησε και ότι ήμασταν αρκετοί σήμερα σε σχέση με τα παιδιά,συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες,συνεχίζουμε”.