70 - 38

17/12/2022 19:00 Group A 22/23 7 40'

Grant Thornton201427970
KPMG76111438

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Grant Thornton και της KPMG ,οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70-38.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν γηπεδούχος η οποία εκμεταλλεύτηκε την αντίπαλη τετράλεπτη αστοχία και ένα δικό τουs 4-0 έθεσαν τις βάσεις για το αρχικό 6-5 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια όμως ύπαρξή τους κοντά στο σκορ καταργήθηκε αφού η αλλαγή σε ζώνη με τον γηπεδούχο έκλεισαν τους χώρους για την αντίπαλη επίθεση και ταυτόχρονα ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα που είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρίσκονται μπροστά με σκορ 20-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να πιέζουν σε όλο το γήπεδο και να κρατούν τους αντιπάλους τους στο μηδέν αυξάνοντας με αυτό τον τρόπο τη διαφορά αφού προηγούνταν με 25-7 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο και οι 2 επιθέσεις ανέβηκαν επίπεδα προσδίδοντας επιπλέον θέμα στους παρευρισκόμενους και τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με τα 34-13 στο τέλος του ημιχρόνου.

στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της κοι π μ είχαν ένα καλό ξεκίνημα αλλά δεν κατάφεραν να παίζουν με την ίδια αποτελεσματικότητα αφού δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά που έμεινε σταθερή για το σκορ ήταν 40-18 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στο υπόλοιπο οι οι γηπεδούχοι κατάφεραν μέσα από τα τρίποντα να βρίσκουν σκορ παρά τα πολλά φάουλ που τους έκαναν οι αντίπαλοί τους και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 61-24.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Grand Thorton ασκούσαν πίεση σε όλο το γήπεδο αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους αντιπάλους τους να σκοράρουν 5 μαζεμένους πόντους. Το σκορ ήταν 66-30 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαn τους χώρους και μείωσαν έστω και λίγο τη διαφορά χωρίς όμως να θα καταφέρουν να τη μειώσουν σημαντικά παίρνοντας το κίτρινο φύλλο αγώνα με σκορ 70-38.