38 - 49

06/11/2018 20:00 Commercial League A 18/19 2 40'

Grant Thornton0818100238
Raging Bulls1419090749

Δεύτερη αγωνιστική για την Commercial league A κατηγορία και η ομάδα των Raging Bulls διπλασίασε τις νίκες της παίζοντας αρκετά καλά ειδικά για ένα ημίχρονο απέναντι στην έμπειρη αλλά ανανεωμένη ομάδα της Grant Thornton. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας έξυπνα, εκμεταλλεύτηκαν την τεράστια αστοχία των αντιπάλων τους και έτσι ήρθε φυσιολογικά το τελικό 38 – 49 διατηρώντας τους στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ επιλέγοντας και οι 2 άμυνα ζώνης (3-2). Κάζας και Τζαβάρας έβαλαν μπροστά την Grant Thornton με 6 – 5, ενώ ο Γιαννόπουλος από την άλλη κυρίως με επιλογές μέσα από την ρακέτα διατηρούσε τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ. Από το μισό της περιόδου και μετά οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο του Καρλή βελτιώθηκαν επιθετικά και με την βοήθεια του Κωνστάντατου κατάφεραν και πήραν προβάδισμα 6 πόντων (08 – 14) στην λήξη του δεκαλέπτου.

Στην 2η περίοδο οι άμυνες ήταν αρκετά πιο χαλαρές και έτσι βελτιώθηκε σημαντικά το θέαμα και το ενδιαφέρον. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν επιθετικά ακριβώς όπως τελείωσαν το 1ο δεκάλεπτο και περίπου στο 15´ έφτασαν στο + 9 (15 – 24) χάρις τα τρίποντα του Κωνσταντάτου και του Τζούρτου, αλλά και τα δίποντα του Κολλέρη, ενώ λίγο πριν την λήξη η διαφορά εφτασε και στο + 12 (17 – 29). Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι άρχισαν να βελτιώνουν σημαντικά το παιχνίδι τους σε άμυνας και σε επίθεση με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να υπολείπονται με 7 πόντους χάρις το τρίποντο του αρχηγού Σταθόπουλου.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι πολύ πιεστικές άμυνες επέστρεψαν, αλλά αυτό δεν επηρέασε ιδιαίτερα το προβάδισμα και την διαφορά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην σκόραραν όπως πριν, αλλά το σωστό διάβασμα της αντίπαλης άμυνας έδωσε πόντους που στην ουσία έκριναν το αποτέλεσμα. Γιαννόπουλος και Κολλέρης ήταν καθοριστικοί για την ομάδα τους γιατί έβρισκαν τρόπους να διασπάσουν τις παγίδες των αντιπάλων τους. Από την άλλη οι γηπεδούχοι κυρίως μέσω της άμυνας προσπάθησαν να βάλουν τις βάσεις για την ανατροπή αλλά λόγω της συνεχιζόμενης αστοχίας η προσπάθεια δεν ευοδώθηκε.

Στην 4η και τελευταία περίοδο η κούραση έπαιξε καθοριστικό ρόλο για την ομάδα της Grant Thornton, αφού το περιορισμένο ρόστερ περιόρισε τις επιλογές, κάνοντας απαγορευτική την ανατροπή τους εις βάρους της σκορ. Οι παίχτες της Raging Bulls έκαναν σωστή διαχείριση της διαφοράς του σκορ και έτσι πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 38 – 49.

Για τους νικητές για ακόμη μια αγωνιστική πολύ καλός ήταν ο Καρλής με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Grant Thornton εξαιρετικός ήταν ο Σταθόπουλος με 18 πόντους.

Διαιτητές : Τεφτίκης, Τσουκαλάς.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Γιαννόπουλος Γιώργος (Παίχτης Raging Bulls) : “2ο παιχνίδι, παίξαμε λίγο καλύτερα από το προηγούμενο για ένα ημίχρονο. Στο 2ο ημίχρονο νομίζω ότι ήμασταν τραγικοί, δεν ξέρω αν πετύχαμε παραπάνω από 10 – 15 πόντους σε όλο το ημίχρονο. Παρ’ όλα αυτά κερδίσαμε. Συγχαρητήρια στα παιδιά τα δικά μας. Συγχαρητήρια και στην Grant Thornton. Πολύ ωραία τα παιδιά , μπασκετικά. Το ευχαριστηθήκαμε πιστεύω και οι 2 και συνεχίζουμε. Ευχαριστώ πολύ.”