59 - 50

20/11/2023 22:00 Super League 23/24 8 40'

Grant Thornton247141459
SAB612201250

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της Grant Thornton και της SAB, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59-50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, οι γηπεδούχοι πίεσαν για αιφνιδιασμούς με τους αντιπάλους τους να έχουν πολλά λάθη και το σκορ ήταν 12-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η Grant Thornton συνέχισε να βρίσκει εύκολα καλάθια στο transition, η SAB συνέχισε να μην έχει καθαρές τελικές επιλογές ούτε καλές επιστροφές, με αποτέλεσμα να δει την περίοδο να κλείνει με σκορ 24-6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνιδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, η Grant Thornton άσκησε press και με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς έκανε ένα ακόμη run και ανέβαασε το προβάδισμα σε 31-11 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έβγαλαν άμυνες και βρήκαν επιιθετικό ρυθμό με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-18.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της SAB να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου  αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να κάνουν την ανατροπή και τους παίκτες της Grant Thornton να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά 3+ κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.