68 - 33

04/12/2022 15:00 Group A 22/23 5 40'

Grant Thornton1113222268
Techpassion4912833

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Grand Thorton και της Τεκπασιον, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68-33.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα man to man με σκοπό να αντιμετωπίσουν τον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν η γηπεδούχος η οποία αν και ήταν η πρώτη ομάδα που δέχτηκε καλάθι κατάφερε να απαντήσει και να βρεθεί μπροστά με σκορ 6-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έμειναν 7 λεπτά χωρίς καλάθι λόγω των βιαστικών τους επιθέσεων που επέτρεψε στους γηπεδούχους να βρίσκουν σκορ μέσα από την οργανωμένη επίθεση τους και να κλείνουν το δεκάλεπτο με 11-4 υπέρ τους.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν ανακατέψουν την τράπουλα και να αλλάξουν την άμυνά τους σε ζώνη καταφέρνοντας να κλείσουν τους χώρους αλλά επιθετικά δεν το εκμεταλλεύτηκαν και συνέχιζαν να βρίσκονται πίσω στο σκορ με διαφορά 8 πόντων στα μισά της περιόδου (14-6). Στη συνέχεια η ελλιπής συγκέντρωση στην επίθεση αλλά και στην άμυνα των φιλοξενούμενων τους έκανε να βλέπουν τους αντιπάλους τους να απομακρύνονται στο σκορ που ξεπέρασε τη διψήφια διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου αφού ήταν πίσω με 24-13.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες της Τεκπασιόν, αναδιοργανώθηκαν και ξεκίνησαν καλά το ημίχρονο αλλά δεν κατάφεραν να αντιμετωπίσουν την ορμητικότητα των αντιπάλων τους που με σερί 9 πόντων ανέβασε τη διαφορά περαιτέρω 38-18. Στην πορεία καμία από τις 2 ομάδες δεν κατάφερε να ξεχωρίσει αφού είχαν ένα ισορροπημένο επιμέρους σκορ 8-7.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι όντας σίγουροι για τη νίκη τους έπαιξαν απελευθερωμένα στην επίθεση κλείνοντας και τους χώρους πίσω και κατάφεραν να βρίσκονται μπροστά με 59-28 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Τεκπασιον αδιαφορώντας για την απόσταση που είχαν από τους αντιπάλους τους, συνέχισαν να μάχονται σε έναν αγώνα που τελείωσε με μεγάλη διαφορά σε βάρος τους.