48 - 38

10/04/2023 22:00 Commercial Cup 22/23 2 40'

Grant Thornton6818648
A-Ships132112238

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Grant thornton και της A-Ships οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 48-38. Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα man to man ενω οι αντίπαλοί τους ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις ομάδες να εμφανίζονται πολύ καλές επιθετικά έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας και να έχουν υπομονή σε εκτελέσεις τους. Η ομάδα που ήταν καλύτερη ηταν η γηπεδούχος οι οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 7-6. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν υποδειγματικά και κράτησαν τους αντιπάλους τους στο μηδέν έχοντας παράλληλα ένα σερί 6 πόντων το οποίο τους έδωσε μια άνεση για τη συνέχεια (13-6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των γηπεδούχων να αντιμετωπίσουν προβλήματα αφλογιστίας χωρίς όμως αντίπαλοί τους να το εκμεταλλευτούν σε μεγάλο βαθμό αφού κατάφεραν να σημειώσουν μόλις 3 πόντους κάτι το οποίο ωστόσο τους κράτησε μέσα στον αγώνα. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 13-9. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Α-Ships ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους οι οποίοι δεν κατάφεραν να σημειώσω τίποτα παραπάνω από 2 πόντους και έτσι το ημίχρονο είχε τις ομάδες σε απόσταση αναπνοής 15-14.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες των φιλοξενούμενων εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο οι οποίοι έχοντας ένα σερί 10 μαζεμένων πόντων ανέτρεψαν τις ισορροπίες του αγώνα και προηγούνταν με 24-18 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία κατάφεραν να κρατήσουν το συγκεκριμένο μομέντουμ να απορροφήσουν την πίεση που δεχόταν από τους αντιπάλους τους και να έχουν ένα ισόπαλο επιμέρους σκορ 6 πόντων μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Grant Thornton αμφισβήτησαν τα νέα δεδομένα του αγώνα, όπου με πολύ τρέξιμο στο παρκέ έπιαναν την άμυνα των αντιπάλων τους απροετοίμαστη και έδωσαν νέο χαρακτήρα στον αγώνα αφού ήταν εκείνοι που προηγούνταν με 39-38 στο 35ο λεπτό του αγώνα. Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της Α-Ships εμφανίστηκαν αγχωμένοι, μην καταφέρνοντας να κεφαλαιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους και είδαν την ανατροπή που κατάφεραν ένα δεκάλεπτο πίσω να πηγαίνει χαμένη.