58 - 53

14/12/2016 22:00 League A 16/17 40'

Grant Thornton713221658
Mari Recycling1911101353

Σε έναν αγώνα μεταξύ της GRANT THORNTON και της  MARI RECYCLING, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκινήσαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν με σκορ 0–9 στα πρώτα 2 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες της  Mari συνέχισαν να κυριαρχούν και στις 2 πλευρές του γηπέδου, με την Grant Thornton όμως να αρχίζει και αυτή σιγά-σιγά να βελτιώνεται αλλά το σκορ να είναι 2–11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία oi γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2–3, αλλά συνέχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα (βασιζόμενοι κυρίως προσωπικές ενέργειες), χωρίς να έχουν καλό Spacing και κίνηση μακριά από την μπάλα, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι συνέχισαν να παίζουν χωρίς εγωισμό, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7–19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση από την αρχή και με σαφώς βελτιωμένη άμυνα, αλλά και πάλι αντιμετώπισαν επιθετικό πρόβλημα, με τους παίκτες της Mari να χαρακτηρίζονται και αυτοί από βιαστικές τελικές επιλογές και το σκορ 11 – 26 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με την ομάδα της Grant Thornton να συνεχίζει να βγάζει άμυνες  και να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά), ψαλίδιχοντας την διαφορά στους 9 πόντους και το ημίχρονο να κλείνει τελικά με σκορ 20 – 30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βελτιώνονται στον αγωνιστικό χώρο, να λύνονται επιθετικά με καλό οργανωτικό παιχνίδι του Γιάννηκα Ι. και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν βιαστικές επιλογές και να βασίζονται κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, με το σκορ να είναι 28 – 32 στα πρώτα 3 λεπτά. Στην συνέχεια το run της Grant Thornton συνεχίστηκε με 2 σερί τρίποντα των Τζαβάρα Χ. και Κωνσταντίνου Ε., περνώντας μπροστά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πάνε neck and neck, να βγάζουν ενέργεια, οι παίκτες της Mari να δείχνουν σημάδια ζωής (με καλύτερη κίνηση μακριά από την μπάλα και διαδοχικές assist) και η περίοδος να κλείνει με σκορ 42 – 40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες με καλά πατήματα και δυνατές άμυνες από το πρώτο λεπτό, επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, αλλά την Grant Thornton να συνεχίζει να έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση και περισσότερη παραγωγή από assist, με αποτέλεσμα να διατηρήσει προβάδισμα 1–2 κατοχών και το σκορ να είναι 50 – 46 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα και οι 2 ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και στις 2 πλευρές του γηπέδου, κυνήγησαν όλες τις φάσεις, οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν το προβάδισμα με τρίποντο του Παπανόγλου Δ., με τις 2 ομάδες κυριολεκτικά neck and neck, εναλλασσόμενες στο προβάδισμα και με το σκορ 52-52 με 2 λεπτά για λήξη. Κάπου εκεί η Mari άσκησε press με παγίδες, στο οποίο όμως οι παίκτες της Grant Thornton αντέδρασαν καλά, με το σκορ να είναι 54 – 52 με ένα λεπτό και 56-53 με 40” για λήξη. Στο τελυταίο λεπτό αγώνα οι παίκτες της Mari συνέχισαν να δείχνουν μαχητικότητα, αλλά οι παίκτες της Grant Thornton κατάφεραν να διατηρήσουν προβάδισμα 1–2 κατοχών παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν Φρέσκος Θ. με 15 και Αχτύπης Ε. με 10 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπανόγλου Δ. με 16 (2) και Κοσκεράς Μ. με 9 πόντους αντίστοιχα.