09/07/2024 22:00 Shipping League C Final Four 23/24 40'

Hempel827251676
Sea Pioneer814141753

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Σπουδαία εμφάνιση και μεγάλη νίκη με 76-55 για την ομάδα της HEMPEL (2) επί της ομάδας της SEA PIONEER στον ημιτελικό της Shipping League C. Έτσι προκρίθηκε δίκαια στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού CENTROFIN – ATLANTIC!

Νευρικά και άστοχα ξεκίνησαν οι δύο ομάδες τον αγώνα. Το άγχος του αγώνα επηρέασε τους παίκτες και των δύο ομάδων με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο. Με τους Κωνσταντινάκο Μιχάλη και Γκιολούμη να σκοράρουν τους 6 από τους 8 πόντους των ομάδων τους το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το φτωχό 8-8!

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στην HEMPEL, όπου έκανε το τέλειο επιθετικά δεκάλεπτο. Με 3 τρίποντα, όμορφες συνεργασίες και ολοκληρωτικό μπάσκετ έτρεξε ένα σερί 17-0 μετατρέποντας το 17-11 σε 34-11! Η SEA PIONEER έβγαλε μια  αντίδραση και με ένα επιμέρους 1-11 έριξε τη διαφορά στο 35-22, δείχνοντας έτοιμη να παλέψει στην επανάληψη.

Όμως το όμορφο επιθετικό μπάσκετ της HEMPEL συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι συνεργασίες, οι σωστές αποφάσεις και η τρομερή ευστοχία της HEMPEL ανέβασαν και πάλι τη διαφορά, με την SEA PIONEER να μην μπορεί να ακολουθήσει το φρενήρη ρυθμό των αντιπάλων της. Μετά τους 27 πόντους του δεύτερου δεκάλεπτου σκόραρε 25 στο τρίτο με τη διαφορά να φτάνει στο +24 (60-36) και την τέταρτη περίοδο να είναι τυπική διαδικασία.

Πραγματικά η HEMPEL έκανε τρομερή εμφάνιση και όποτε πάταγε το γκάζι η διαφορά μεγάλωνε, δείχνοντας πανέτοιμη για τον τελικό!

Κωνσταντινάκος Δημήτρης, Κωνσταντινάκος Μιχάλης, Βουλγαράκης, Φλάκας και Τσίμπρας όλοι τους τρομεροί με σπουδαία απόδοση! Γκουλιούμης και Φλίντρας οι κορυφαίοι της SEA PIONEER!