HEWLETT PACKARD – DINOSAURS B.C.

16/11/2015 19:00 League C1 15/16 40'

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της HEWLETT PACKARD και του DINOSAURS B.C., οι γηπεδούχοι, παρότι παρατάχθηκαν με πολλές απώλειες, κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 55-44.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την HP να επιλέγει άμυνα 3-2 και τους Dinosaurs να επιλέγουν άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι παρότι και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγαλύτερη συγκέντρωση και με καλύτερες επιθετικές επιλογές έκαναν ένα run 7-0. H HP αντέδρασε βελτιώνοντας τις τελικές επιλογές της και την ενέργεια της στην άμυνα και κατάφερε να μαζέψει την διαφορά στους 2 με το τέλος της περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε όπως τελείωσε το προηγούμενο, την HP να βγάζει ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και να παίρνει ένα προβάδισμα 2 κατοχών. Οι Dinosaurs (οι οποίοι από τα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου άλλαζαν τις άμυνες τους μεταξύ man και ζώνη 2-3), κατέληξαν σε man, επανέκτησαν την συγκέντρωσή τους και με ένα mini run σταμάτησαν το comeback του αντιπάλου και μείωσαν στον πόντο. Στο τελευταίο δίλεπτο όμως η HP, καθόρισε το τέμπο του παιχνιδιού και με καλές άμυνες και αιφνιδιασμούς ξαναπήρε μία διαφορά 2 κατοχών.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και με τις 2 ομάδες να είναι νευρικές στα πρώτα λεπτά, και το παιχνίδι στο ίδιο τέμπο. Παρόλα αυτά αργά αλλά σταθερά οι γηπεδούχοι κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν το προβάδισμα αλλά και να το διευρύνουν, με την διαφορά να γίνεται διψήφια και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 37-29.

Στην τελευταία περίοδο οι Dinosaurs μπήκαν με σαφώς μεγαλύτερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, κατάφεραν να βγάλουν άμυνες και να τις μετατρέψουν είτε σε αιφνιδιασμούς είτε να σε καλύτερο ρυθμό στις σετ επιθέσεις τους, με αποτέλεσμα να μειώσουν στο καλάθι! Οι γηπεδούχοι όμως από την πλευρά τους δεν πανικοβλήθηκαν, διατήρησαν καθαρό μυαλό, και σημαδεύοντας το ζωγραφιστό του αντιπάλου βρήκαν επιθετικές λύσεις με πρωταγωνιστή τον Παπακωνσταντίνου Α., και κατάφεραν να διατηρήσουν ένα προβάδισμα 1-2 κατοχών, μέχρι το τελευταίο δίλεπτο όπου κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας και να κερδίσουν το ματς.

Αξίζει να σημειωθούν τα έντονα παράπονα για την διαιτησία  από την πλευρά της ομάδας DINOSAURS B.C., με το τέλος του αγώνα.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπακωνσταντίνου Α. με 24(1) και Αβδουλάς Γ. με 10, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μουρμούρης Π. με 13 και Βλάχος Κ. με 9(1) πόντους αντίστοιχα.