44 - 35

02/12/2016 22:00 League C2 16/17 40'

Intersport111261544
Pharmex48131035

Σε έναν αγώνα μεταξύ της INTERSPORT και της PHARMEX, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44 – 35.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι το παιχνίδι από την αρχή σε καλό τέμπο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, με καθαρές άμυνες αλλά χαμηλά ποσοστά και το σκορ να είναι 3–2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες όμως να συνεχίζουν να έχουν χαμηλά ποσοστά και να κάνουν αρκετά αβίαστα λάθη, την Intersport όμως να βρίσκει λύσεις από αιφνιδιασμούς και η περίοδος να κλείνει με σκορ 11 – 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν κυρίως σε οργανωμένες επιθέσεις, έχοντας πρόβλημα απέναντι στην ζώνη αλλά παρόλα αυτά σιγά-σιγά άρχισαν να σημαδεύουν ζωγραφιστό των αντιπάλων, με την Pharmex να ευνοείται από τον αργό ρυθμό και να καταφέρνει να μειώσει σε 15 – 11 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι δυνάμωσαν την αμυνά τους, αλλά συνέχισαν να έχουν επιθετικό πρόβλημα στο σετ αλλά και πάλι με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς κατάφεραν να ανεβάσουν το προβάδισμα στους 10 πόντους και το ημίχρονο τελικά να κλείσει με σκορ 23 – 12.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καθαρό μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες, συνεχίζοντας όμως να έχουν χαμηλά ποσοστά και βρίσκοντας λύσεις κυρίως στο transition και σε αιφνιδιασμούς, με το σκορ να είναι 26 – 16 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες της Pharmex άρχισαν να λύνονται επιθετικά και βελτίωσαν τα ποσοστά τους, με αποτέλεσμα να κάνουν  ένα run 7–0 (με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς από τον Τσέκερη Θ. και ένα τρίποντο από τον Αργυράκη Α.) με την περίοδο να κλείνει με σκορ 29 – 25.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι παίκτες της Intersport ξεκίνησαν με run 5 – 0 (με καλάθι του Τσιφλίδη Δ. και ασίστ του ίδιου στον Σακαρέλο Κ. ο οποίος ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων), αλλά και οι παίκτες της Pharmex αντέδρασαν άμεσα, συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια στο παρκέ και με αιχμή τον Καλαντζή Κ. έβγαλαν διαδοχικούς αιφνιδιασμούς και μείωσαν εκ νέου σε 2 κατοχές. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι και πάλι και βρήκαν λύσεις από τη γραμμή των 3 πόντων και κατάφεραν να σταματήσουν το run των αντιπάλων με το σκορ να είναι 39 – 30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες των δύο ομάδων παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, αλλά συνέχισαν να δείχνουν μαχητικότητα και διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, κυνηγώντας όλες τις φάσεις, αλλά με την Intersport να διατηρεί προβάδισμα 2–3 κατοχών, την Pharmex να έχει συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών μετά από ριμπάουντ, βρίσκοντας διαδοχικές λύσεις και μειώνοντας σε 5 πόντους με το σκορ να είναι 40 – 35 με 1 λεπτό για λήξη. Παρόλα αυτά στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι παίκτες της Intersport κατάφεραν να διατηρήσουν ένα προβάδισμα 2+ κατοχών, παίρνωντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σακαρέλος Κ. με 20 (4) και Τσιφλίδης Δ. με 13 (Και 23 συνολικά Ριμπάουντ!), ενώ από απο τους φιλοξενούμενους οι Αργυράκης Α. με 13 (2) και Παπάζογλου Α. με 9 πόντους αντίστοιχα.