44 - 70

30/11/2017 21:00 Super League A 17/18 40'

Intersport411141544
Rougixtres1422241070

Οι ROUGIXTRES ήταν η νικήτρια ομάδα στο παιχνίδι με την INTERSPORT για την 5η αγωνιστική της Super League A με το σκόρ να κλείνει στο 44 – 70.

Για τους γηπεδούχους το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κακό με κακές επιλογές στην επίθεση, πολλά άστοχα σούτ και με την άμυνα να είναι αργή στις επιστροφές το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Rougixtres να εκμεταλεύονται τα λάθη του αντιπάλου και με πολύ καλές επιλογές στον αιφνιδιασμό να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια. Οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους με το σκόρ σκόρ στο 4 – 14 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου δεν διέφερε και πολύ απο την αρχή  του παιχνιδιού. Δύο γρήγορα τρίποντα του Μπεη και ένα δίποντο απο τον Λαιμό ανάγκασαν τον κόουτς της Intersport να πάρει εσπευσμένα time out και να τα ψάλει στου πάικτες του. Με το σκόρ 24 – 6 τελικά μπήκαν πιο δυναμικά στην άμυνα αλλά στην επίθεση με κακή κυκλοφορία της μπάλας δεν κατάφεραν και πολλά και έκλεισαν το ημίχρονο με 21 πόντους πίσω στο σκορ, 36 – 15.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Rougixtres με τον αέρα που τους έδεινε η διαφορά μπήκαν και πάλι δυναμικά και με καλό passing game πέτυχαν πολλά ελεύθερα σούτ. Χαρακτηριστικό του τρίτου και καλύτερου δεκάλεπτου για τους Rougixtres είναι οι πολύ καλές συνεργασίες των Παπαδόπουλο και Μπέη που προσέφεραν μερικές όμορφες στιγμες στο παιχνίδι. Για την Intersport τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ πετυχαίνοντας 14 πόντους στη Τρίτη περίοδο κυρίως απο προσωπικές ενέργειες.

Με την διαφορά στους 31 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο ουσιαστικά δεν θα μπορούσαν να αλλάξουν και πολλά. Η Intersport παρόλα αυτά μπήκε να παλέψει και να διασκεδάσει τις εντυπώσεις. Ενδεικτικό είναι ότι στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου ο κόουτς Μποντικούλης παρασυρόμενος απο το πάθος του για κάτι καλύτερο δέχθηκε τεχνική ποινή απο τον ρέφερι της αναμέτρηση για συνεχόμενη διαμαρτυρία . Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους λίγο στην άμυνα περιορίζοντας τους Rougixtres στους 10 πόντους και στην επίθεση προσπάθησαν λίγο παραπάνω κερδίζοντας αρκετα φάουλ τα οποία μετέτρεψαν σε εύστοχες βολές.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπέλλος Κ. με 17π., ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μπέης Α. Με 24π.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος Ρ. Πετράκης Ι.