15/03/2017 21:30 League C5 16/17 40'

Intersport1613171864
Los Huracanes Del Tango912151955

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Στον αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ της INTERSPORT και της TANGO, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 55.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, επιλέγοντας οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ ήταν 5 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες και από τις δύο πλευρές βρήκαν τα πατήματα τους, βελτίωσαν την κυκλοφορία της μπάλας αλλά η Intersport βρήκε λύσεις στο ζωγραφιστό ποστάροντας τον Τσιφλίδη Δ. και παράλληλα βελτίωσε την παραγωγή από assist (σε αντίθεση με την Tango) με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 16 – 9.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι μπήκαν με εξαιρετικό ρυθμό έχοντας σωστές τελικές επιλογές, πολυπρόσωπη επίθεση και κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (με μεγάλη συμβολή σε αυτόν τον τομέα από τους Τσιφλίδη Δ., Μπέλλο Δ. και Ηπειρώτη Κ.) παίρνοντας προβάδισμα 10+ πόντων στα πρώτα 3 λεπτά, κάπου εκεί οι παίκτες της Tango αντέδρασαν, πίεσαν για αιφνιδιασμούς και ξεκόλλησαν επιθετικά αλλά η Intersport με πολύ καλό οργανωτικό και εκτελεστικό παιχνίδι από τον Παταγιά Β. διατήρησαν διψήφια διαφορά με το σκορ να είναι 27 – 13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα σε ζώνη 2 – 3 και περιόρισαν τους αντιπάλους τους σε στατικά σουτ 3 πόντων αλλά οι γηπεδούχοι είχαν πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ, μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου οι παίκτες της Tango έλεγξαν τα ριμπάουντ και με αιχμή τον Καραβασιλειάδη Η. βρήκαν διαδοχικά καλάθια σε αιφνιδιασμούς με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29 – 21.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν με συγκέντρωση και καλό μπάσκετ επιθετικά, είχαν καλή παραγωγή από assist καθώς και καλά ποσοστά, αλλά στο 4ο λεπτό ο Τσιφλίδης Δ. έκατσε στον πάγκο με 3ο φάουλ αλλά με 2 σερί τρίποντα του Παταγιά Β. η Intersport πήρε διψήφια διαφορά και το σκορ ήταν 39 – 28 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες της Tango εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Τσιφλίδη Δ. και άρχισαν και αυτοί να έχουν πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ, αλλά οι αντίπαλοι τους έχοντας πιο καθαρές επιλογές και καλύτερη παραγωγή από assist έκλεισαν την περίοδο με σκορ 46 – 36.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με πιο πιεστικό man από την αρχή, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι με κλέψιμο και τρίποντο του Σακαρέλου Κ. πήραν προβάδισμα 10+ πόντων, το παιχνίδι να συνεχίζει σε γρήγορο ρυθμό με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών, η ομάδα της Tango να ευνοείται από αυτό και με εύστοχο τρίποντο του Μόστριου Α. μείωσε σε 8 πόντους και αμέσως μετά με κλέψιμο και καλάθι από τον Καραβασιλειάδη Η. μείωσε σε 6 πόντους, με την Intersport να έχει βγει εκτός ρυθμού και το σκορ 51 – 45 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Intersport επέλεξαν και πάλι σετ επιθέσεις, κοντρόλαραν το τέμπο του αγώνα και με διαδοχικές assist του Σακαρέλου Κ. και πολυπρόσωπη επίθεση κατάφεραν να κάνουν ένα mini run 5 – 0 και να ανεβάσουν την διαφορά στους 10+ πόντους, τους παίκτες της Tango από την άλλη πλευρά να βγάζουν ενέργεια και να δείχνουν μαχητικότητα έως το τέλος, αλλά να περιορίζονται σε προσωπικές ενέργειες και να μην μπορούν να μειώσουν κάτω από 2 κατοχές, με αποτέλεσμα η Intersport να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσιφλίδης Δ. με 15 και Παταγιάς Β. με 18 (4), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Καραβασιλειάδης Η. με 17 και Πλακάς Ι. με 13 πόντους αντίστοιχα.