51 - 63

02/03/2016 21:30 League C1 15/16 40'

Intersport132081051
Unify1716181263

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Intersport και της Unify, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 63.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με συγκέντρωση, υπομονή και οργανωμένες επιθέσεις στα πρώτα λεπτά με την Intersport να ψάχνει κυρίως τα ελεύθερα τρίποντα και την Unify με καλή κίνηση μακριά από την μπάλα να σημαδεύει το ζωγραφιστό των αντιπάλων και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 8–11. Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι δύο ομάδες με καλό ρυθμό και ποσοστά με τους φιλοξενούμενους όμως να παίρνουν και να διατηρούν ένα προβάδισμα 2 κατόχων και την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη ενέργεια και μαχητικότητα, σημάδεψαν τους ψηλούς τους και βρήκαν λύσεις το ζωγραφιστό, έκλεισαν την ζώνη τους και με 2 σερί τρίποντα από τον Σακαρέλο Κ., πέρασαν μπροστά στα πρώτα 3 λεπτά με το σκορ να είναι 23 – 19. Στην συνέχεια η Unify αντέδρασε, έδειξε μαχητικότητα, σταμάτησε το run των αντιπάλων, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, να έχουν πολύ καλές επιλογές και ποσοστά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33 – 33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι μπήκαν νευρικοί επιθετικά, με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 37 – 39. Στο υπόλοιπο της περιόδου Unify με εξαιρετικό Spacing και Passing Game, πήρε μια διαφορά + 3 κατόχων με την Intersport να παραμένει στατική στις επιθέσεις της, να βασίζεται σε προσωπικές ενέργειες και την περίοδο να κλείνει με σκορ 41 – 51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση, έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα, διατήρησαν μια διαφορά + 10 πόντων, βρήκαν συστηματικές λύσεις στις σετ επιθέσεις τους τόσο με σουτ 3 πόντων από τον Γρηγοριάδη Ι., όσο και μέσα στη ρακέτα. Η Intersport από την άλλη πλευρά συνέχισε να μην έχει κίνηση μακριά από τη μπάλα, να είναι στατική και χωρίς ρυθμό, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μειώσει και την Unify να πάρει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σακαρέλος Κ. με 19 (5) και Μπέλλος K. 14 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χουλιαρόπουλος Ι. με 15 και Παπαντωνίου Ι. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.