77 - 70

26/11/2018 22:00 Commercial League A 18/19 5 40'

Intersport2511152677
Ogilvy211482770

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της INTERSPORT (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες) και της OGILVY, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 77 – 70.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι με το καλημέρα η OGILVY με 2 σερϊ τρϊποντα του Κουσούλη Δ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, η INTERSPORT απάντησε άμεσα με τρίποντο του Πατάγια Β., το παιχνίδι σε γρήγορο ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι ευνοήθηκαν από αυτό, τα ποσοστά ήταν καλά και το σκορ 12 – 16 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου και πάλι το παιχνίδι σε γρήγορο τέμπο αλλά οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Κορωνάκο Π.έμειναν κοντά και με τρίποντο του Πατάγια Β. πέρασαν μπροστά, με τους δύο αντιπάλους να παίζουν καλό μπάσκετ και την περίοδο να κλείνει με σκορ 25 – 21.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν από την αρχή, τα ποσοστά έπεσαν, το παιχνίδι παρέμεινε γρήγορο και το σκορ ήταν 29 – 27 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με την INTERSPORT να διατηρεί διαφορά 1 – 2 κατοχών και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36 – 35.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή και οι δύο ομάδες σε οργανωμένες επιθέσεις, οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν από αυτό και συνέχισαν να παίζουν πιο ομαδικό μπάσκετ έχοντας πολύ καλό spacing και παραγωγή από assist, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι περιορίστηκαν σε προσωπικές κυρίως ενέργειες αλλά κατάφεραν να μείνουν κοντά και το σκορ ήταν 44 – 39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η OGILVY πίεσε και πάλι τον ρυθμό του αγώνα τρέχοντας σε αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, αλλά η INTERSPORT και πάλι αντέδρασε καλά και με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή πήρε προβάδισμα 3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 51 – 43.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα φρενήρης ρυθμός στο παιχνίδι, οι άμυνες όλο και πιο physical, η OGILVY γύρισε σε man και πίεσε την μπάλα και τις πρώτες πάσες αλλά οι αντίπαλοι της και πάλι έδειξαν καθαρό μυαλό και δεν υπέπεσαν σε λάθη, διατήρησαν το προβάδισμα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και το σκορ ήταν 62 – 54 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η OGILVY άσκησε full press με παγίδες και έβγαλε 2 διαδοχικές άμυνες αλλά με ένα dagger τρίποντο του Πατάγια Β. η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα και το σκορ ήταν 69 – 59 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μαχητικότητα, δεν άφησαν το παιχνίδι και με 2 σερί τρίποντα των Κουσούλη Δ. και Καραμάνη Ν. μείωσαν σε 70 – 67 με 1′ λεπτό για λήξη και τους αντιπάλους τους να έχουν μείνει με 4 παίκτες. Στο τελευταίο λεπτό παρόλα αυτά οι παίκτες της INTERSPORT και πάλι δεν έχασαν την συγκέντρωση τους και δείχνοντας ψυχραιμία από την γραμμή των βολών κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πατάγιας Β. με 27 (4) και Κορωνάκος Π. με 24, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Διακρούσης Γ. με 23 (1) και Κουσούλης Δ. με 17 (5) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαγκούνης Ν., Ραπτογιάννης Α.

Σακαρέλλος Κωνσταντίνος (Παίκτης INTERSPORT)