74 - 61

10/12/2018 22:10 Commercial League A 18/19 7 40'

Intersport182126974
Kaizen Gaming 21517141561

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ της INTERSPORT και της STOIXIMAN 2, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 74 – 61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε σετ επιθέσεις και έψαξαν τις επιλογές τους, η INTERSPORT ξενίνησε με run 5 – 0 και το σκορ ήταν 9 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η STOIXIMAN γύρισε σε man και βγάζοντας διαδοχικές άμυνες βρήκε και επιθετικό ρυθμό με 2 τρίποντα των Χριστόπουλου Α. και Βενέτη Τ. και έχοντας βελτιωμένα ποσοστά έκανε run 2 – 11 παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών αλλά οι αντίπαλοι της αντέδρασαν στο τελευταίο λεπτό και με πρωταγωνιστή τον Κορωνάκο Π. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 18 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έπαιξαν πολύ καλό και ορθολογικό μπάσκετ χωρίς να λείπουν οι θεαματικές φάσεις και διατήρησαν καλά ποσοστά αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 32 – 27 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου το παιχνίδι παρέμεινε το ίδιο, με την INTERSPORT να συνεχίζει να  ευνοείται από αυτό και συνεχίζοντας να βομβαρδίζει από την γραμμή των 3 πόντων ( με 3 τρίποντα του Ζαρκαδούλα Κ. και 4 συνολικά στην περίοδο) πήρε διαφορά 3 κατοχών και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 39 – 32.

Τόσο στο 3ο Δεκάλεπτο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της STOIXIMAN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος (άσκησαν full press και κέρδισαν το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου), είχαν σε μεγάλη επιθετικά μέρα τον Κοντό Σ. αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να σταματήσουν τα τρίποντα των αντιπάλων και να μειώσουν κάτω από 2 κατοχές και τους παίκτες της INTERSPORT να έχουν τον έλεγχο του αγώνα ανεβάζοντας την διαφορά επανειλημένως σε διψήφια επίπεδα, διατήρησαν στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου προβάδισμα 3 κατοχών και με πρωταγωνιστές τους Πατάγια Β., Μπέλλο Κ. και Κορωνάκο Π. πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κορωνάκος Π. με 22 (1) και Μπέλλος Κ. με 17 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοντός Σ. με 30 (3) και Παρασκευόπουλος Π. με 7 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Λαζαρίδης, Πετράκης

Μπέλλος Κωνσταντίνος (Παίκτης INTERSPORT)