KPMG1910121455
Βιοιατρική819141657

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της KPMG και της Βιοϊατρικής (η οποία αγωνίστηκε με πολλές απουσίες), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μια πολύ δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 57.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικές, με βιαστικές επιλογές και χωρίς σκορ στα πρώτα 2:30” λεπτά. Στη πορεία της περιόδου η KPMG βρήκε ρυθμό επιθετικά, κυρίως από τη γραμμή των τριών πόντων με το σκορ να είναι 8 – 2 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι πήρε πιο γρήγορο ρυθμό, κυρίως από την ομάδα της Βιοϊατρικής η οποία πίεσε για αιφνιδιασμούς, ξεκόλλησε επιθετικά, αλλά με την KPMG να συνεχίσει να βρίσκει λύσεις από τη γραμμή των τριών πόντων και να ανεβάζει έτσι τη διαφορά στους + 10 πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19 – 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η KPMG γύρισε την άμυνα της σε ζώνη 3–2, με τους παίκτες της Βιοιατρικής όμως να ανεβάζουν συγκέντρωση τους επιθετικά, να βρίσκουν ρυθμό απέναντι στη ζώνη με καλό spacing και τελικές επιλογές, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε δύο κατοχές στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η KPMG ξαναεπέστρεψε σε άμυνα man, αλλά επιθετικά άρχισε να έχει πρόβλημα και να μην έχει ρυθμό με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να βγάζουν άμυνες να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς και να παίρνουν το προβάδισμα με το ημίχρονο όμως να κλείνει με σκορ 29 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι από την αρχή μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με καλύτερες άμυνες είχαν ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς, ενώ στις οργανωμένες επιθέσεις έδειξαν υπομονή με αποτέλεσμα στα μισά της περιόδου το προβάδισμα τους να φτάσει στους 8 πόντους. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Βιοϊατρική αντέδρασε και με τρία σερί τρίποντα του Ντζανή Ε. έκανε ένα run 9 – 0 και ισοφάρισε σε 39 – 39 με 3 λεπτά για τη λήξη της περιόδου η οποία έκλεισε με σκορ 41 – 41.

Στην τελευταία περίοδο και πάλι η KPMG μπήκε με περισσότερη ενέργεια αλλά στην πορεία η Βιοιατρική αντέδρασε και κατάφερε και πέρασε μπροστά στο σκορ το οποίο ήταν 44 – 47 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πάλι από τη γραμμή των 3 πόντων βρήκαν λύσεις και πήραν μια διαφορά δύο κατόχων με το σκορ να είναι 44 – 50 με 3 λεπτά για λήξη και 8 πόντους δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη, με την KPMG να έχει κολλήσει επιθετικά, μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου με ένα run 5–0 μείωσε σε έναν πόντο με το σκορ 53-54 με 33” για λήξη και επίθεσή στην στην Βιοϊατρική.Η KPMG άσκησε Full Press και έκανε φάουλ στέλνοντάς τους αντιπάλους στις βολές με το σκορ να είναι 53 – 55 με 27” για λήξη και επίθεση για τους γηπεδούχους οι οποίοι ευστόχησαν ισοφάρισαν σε 55 – 55 με 7΄΄ για λήξη και τελευταία επίθεση για την ομάδα της Βιοϊατρικής, η οποία κατάφερε και με Buzzer Beater πήρε την νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο του παιχνιδιού!

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαρμαρίδης Σ. με 21 (5) και Χρυσάγης Ι. με 17 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ντζανής Ε. με 22 (4) και Πατμανίδης Κ. με 13 (1) πόντους αντίστοιχα.