72 - 57

05/05/2018 17:00 Play Off Major Super League 17/18 40'

KPMG1427131872
Δ.Σ. Πειραιά0911191857

Την 2η νίκη και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά πανηγύρισε η Kpmg που κέρδισε τον ΔΣΠ με 72-57. Στα ημιτελικά θα παίξει με τον Μυτιληναίο για μια θέση στον τελικό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΔΣΠ να παίζει εξαιρετική άμυνα και να προηγείται με    0-6. Η Kpmg αντέδρασε όμως και με αιχμές τους Δεληγιάννη κι Αγγέλου, έτρεξε ένα σερί 9-0, παίρνοντας προβάδισμα 3 πόντων (9-6). Με 5 πόντους στο τέλος του Πελεκάνου, κατάφερε μάλιστα να κλείσει την 1η περίοδο μπροστά με 14-9. Στο 2ο δεκάλεπτο, η άμυνα ζώνης των γηπεδούχων βραχυκύκλωσε τους αντιπάλους της, με συνέπεια να εκτοξεύσουν γρήγορα την διαφορά στους 15 πόντους (26-11). Ο ΔΣΠ προσπάθησε να δείξει σημάδια ζωής με 5 γρήγορους πόντους (26-16), αλλά η Kpmg έχοντας βρει ρυθμό πλέον στην επίθεση κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα στο +21 (41-20).

Στο 2ο ημίχρονο, οι δικηγόροι έτρεξαν ένα σερί 6-0, στο πρώτο 1΄30΄΄, κάνοντας το σκορ 41-26. Δεν έμειναν μάλιστα μόνο εκεί, καθώς στα μισά της περιόδου με 6 συνεχόμενους πόντους του Νινόπουλου, έριξαν μετά από ώρα την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (44-36). Η Kpmg που έδειχνε υπνωτισμένη σε εκείνο το σημείο, κατάφερε να ξυπνήσει μετά από καλάθι του Αγγέλου και να καταφέρει μέχρι  το τέλος της 3ης περιόδου να αυξήσει ξανά την διαφορά (54-39). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα πλέον, με την διαφορά να μην πέφτει ποτέ σε μονοψήφια επίπεδα, φτάνοντας μάλιστα μέχρι και τους 21 ξανά (69-48). Εν τέλει, το σκορ έκλεισε με 72-57 για την Kpmg, παίρνοντας την πρόκριση.

Η Kpmg είχε ως πρωταγωνιστές τους Δεληγιάννη κι Αγγέλου με 22 κι 20 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, ο ΔΣΠ είχε διψήφιους τους Νινόπουλο και Γκιουλιστάνη με 19 και 16 πόντους.

Διαιτητές : Ζιώγας, Τυγάνης