82 - 64

17/12/2017 16:00 Super League B 17/18 40'

KPMG2215242182
Chronotechnica Dinosaurs1616122064

Στον αγώνα μεταξύ της KPMG και των DINOSAURS B.C., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 82 – 64.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά, έχοντας παράλληλα αρκετά αβίαστα λάθη, το τέμπο να είναι γρήγορο και το σκορ 8 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι άρχισαν να ζεσταίνονται και να ευνοούνται από το γρήγορο τέμπο και βρίσκοντας διαδοχικά καλάθια σε αιφνιδιασμούς πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με τους αντιπάλους τους να ακολουθούν τον γρήγορο ρυθμό και η περίοδος να κλείνει με σκορ 22 – 16.

Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με την KPMG να συνεχίζει να ευνοείται από αυτό, τους DINOSAURS να αρχίζουν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι στη ζώνη, οι γηπεδούχοι με τη συμβολή του Μανούσου Γ. άρχισαν να κυριαρχούν στα ριμπάουντ και με αιχμή τους Αγγέλου Α. και Μαρμαρίδη Σ. έβγαλαν διαδοχικούς αιφνιδιασμούς ανεβάζοντας το προβάδισμα στους 10+ πόντους με το σκορ να είναι 30 – 21 στα μισά της περιόδου. Στα επόμενα 5 λεπτά παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αντιδρούν και με τρίποντο του Μποτοζή Μ. μείωσαν σε 2  κατοχές ενώ παράλληλα επέλεξαν μεγαλύτερες επιθέσεις και κοντρόλαραν τον ρυθμό και γύρισαν σε ζώνη 2 – 3 με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 37 – 32.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες της KPMG μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, και ανέβασαν την διαφορά εκ νέου σε διψήφια επίπεδα, με τους παίκτες των DINOSAURS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα και τους παίκτες KPMG να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαρμαρίδης Σ. με 30 (6) και Αγγέλου Α. με 17, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μποτοζής Μ. με 21 (3) και Βλάχος Α. με 14 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γιακείμη, Ορφανός Μ.