22/11/2017 21:45 Super League B 17/18 40'

KPMG2522151678
UCI101114944

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Την 3η σερί νίκη της πανηγύρισε η ομάδα της KPMG το βράδυ της Τετάρτης 22 Νοεμβρίου στο κλειστό της Πεντέλης απέναντι στην ομάδα της UCI που γνώρισε την 1η ήττα της σεζόν.

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν φουριόζοι και με ένα 3ποντο από τον Καλλινίδη και από ένα 2ποντο από Τριγάζη και Αγγέλου έκαναν γρήγορα το 7 – 2. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με μια παρένθεση από τους φιλοξενούμενους όπου με ένα 3ποντο του Νταλαμπίρα μείωσαν προς στιγμή σε 7 – 5. Οι παίχτες της KPMG συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό εκμεταλλευόμενοι την πολύ καλή μέρα του Μαρμαρίδη όπου με 9 δικούς του πόντους έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 25 – 10.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και σιγά σιγά άρχιζαν να χτίζουν μια πολύ μεγάλη διαφορά στο σκορ. Αρχικά με ένα εύστοχο 3ποντο από Καλλινίδη και ένα συνέχεια με ένα άλλο από τον Μαρμαρίδη ξέφυγαν και σε συνδυασμό με την πολύ καλή τους άμυνα έφτασαν την διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου στο + 28! Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μετα από ένα γρήγορο 2ποντο από τον Αμπατζίδη και ένα 3ποντο από τον Στρατηγαρέα κόλλησαν επιθετικά με αποτέλεσμα τον σκορ στο ημίχρονο να είναι 47 – 21 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίχτες της UCI μπήκαν μεταμορφωμένοι στο γήπεδο θέλοντας να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους και ένα μέρει το κατάφεραν. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα εγκλώβισαν τους παίχτες της KPMG και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι σκόραραν τον 1ο πόντο τους στο 2ο ημίχρονο 4’43 πριν λήξει η περίοδος. Σε όλο αυτό το διάστημα παίζοντας ορθολογικά στην επίθεση και έχοντας σε καλό momentum τον Ηλιόπουλο Κ και τον Τσιγκουνάκη έκαναν ένα σερί 0 – 12. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Αρχικά έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο αφου από εκείνο το σημείο και μετά οι αντίπαλοι τους πέτυχαν μόνο 2 πόντους. Παίρνοντας ενέργεια από την άμυνα πέτυχαν πολλούς εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και πότε με τον Καλλινίδη και πότε με τον Μαρμαρίδη έκαναν ένα σερί 13 – 2. Έτσι στο τελείωμα του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 62 – 35 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε κριθεί. Η κούραση ήταν πλέον εμφανής για τους παίχτες της UCI και το μόνο που επιδίωκαν ήταν να πέσει η διαφορά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι από την άλλη παίζοντας όσο ακριβώς χρειαζόταν πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα με τελικό σκορ 78 – 44.

Για την νικήτρια ομάδα εξαιρετικοί ήταν ο Μαρμαρίδη με 20 και ο Καλλινίδης με 19 πόντους αντίστοιχα. Από την ομάδα της UCI ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Ηλιοπουλος Κ με 14 πόντους και 4 κλεψίματα.

Διαιτητές : Ορφανός, Αγγελής.

Δηλώσεις Παιχτών / Προπονητών :

Καλαντζής Ευάγγελος (Παίχτης KPMG) : Παίξαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι σήμερα κόντρα σε μια αξιόμαχη ομάδα. Ελπίζω η συνέχεια να είναι ανάλογη. Έχουμε ξεκινήσει καλά 3/3 νίκες και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι. Ευχαριστώ.’

Αμπατζίδης Ηλίας (Παίχτης UCI) : “Θεωρώ ότι ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Εμείς ήμασταν πολύ κακοί. Σίγουρα το χειρότερο μας φετινό παιχνίδι.Οι αντίπαλοι από ότι είδα πρέπει να έκαναν ένα από τα καλύτερα τους. Νομίζω πως το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική διαφορά των 2 ομάδων και η συνέχεια για εμάς θεωρώ ότι θα είναι πολύ καλύτερη. Καλή επιτυχία και στους αντιπάλους και να είμαστε όλοι υγιείς. Ευχαριστώ πολύ.”