40 - 46

16/03/2023 22:00 Commercial League A 22/23 7 40'

KPMG9715940
ΑΔΜΗΕ18791246

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της KPMG και της ΑΔΜΗΕ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40-46.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι man to man για να καταφέρουν να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. H εικόνα των ομάδων ήταν πολύ καλή με τους φιλοξενούμενους όμως να κάνουν τη διαφορά και να βρίσκονται μπροστά με σκορ 7-11 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια κατάφεραν να κρατήσουν το ίδιο momentum και να αυξήσουν τη διαφορά υπέρ τους, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με double score 9-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των αμυνών να κυριαρχήσουν οι οποίες με πολύ μεγάλη επιτυχία περιόρισαν τις αντίπαλες επιθέσεις αναγκάζοντας τους παίκτες σε άστοχες προσπάθειες. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 11-23. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της KPMG βελτίωσαν λίγο την εικόνα τους και κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα κλείνοντας το ημίχρονο με 16-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έπιασαν το νήμα από κει που το άφησαν στο προηγούμενο δεκάλεπτο και με ένα σερί 5 πόντων κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στους 4 στο 25ο λεπτό του αγώνα (21-25). Στην πορεία κατάφεραν μάλιστα να ισοφαρίσουν με τους παίκτες της ΑΔΜΗΕ, βελτιώθηκαν και κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 3 (31-34).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αγώνας ανάμεσα στις 2 ομάδες ήταν οριακός αφού έδιναν μάχες σώμα με σώμα και το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν ισόπαλο στους 36 πόντους. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ήταν οι παίκτες της ΑΔΜΗΕ εκείνοι που έδειξαν μεγαλύτερα επίπεδα ψυχραιμίας και ευστοχίας και κατάφεραν να αποκτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα.