70 - 47

23/04/2023 15:00 Commercial League A 22/23 5 40'

KPMG2212171970
Vodafone79201147

Στον αγώνα μεταξύ της KPMG και της Vodafone οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 70-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης ως απάντηση στις οργανωμένες επιθέσεις που είχαν να αντιμετωπίσουν. Επιθετικά ο ρυθμός ήταν γρήγορος με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 5-0 στο πρώτο λεπτό και 4 λεπτά αργότερα να είναι στο 10-2. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με την ομάδα της KPMG, έτσι να βρίσκει διαρκώς σκορ με συνεχόμενους πόντους και να αποκτά ένα μεγάλο προβάδισμα για τη συνέχεια 22-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι σκληρές άμυνες σε όλο το γήπεδο από τους γηπεδούχους τους βοηθούσαν να παραμένουν μπροστά στο σκορ με μεγάλη διαφορά και τους παίκτες της Vodafone να μην μπορούν να βρουν τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 29-10. Στο υπόλοιπο αλλάζοντας την άμυνά τους οι παίκτες της KPMG κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά και να αφήνουν την ομάδα της Vodafone σε θέση να διαχειριστεί μια μεγάλη διαφορά για τη συνέχεια (34-16)

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Vodafone εμφανίστηκε αποφασισμένη να παλέψει για το καλύτερο. Κράτησε τον ρυθμό της στα ίδια επίπεδα αλλά αδυνατούσε να διατηρήσουν πίσω το μηδέν για να απειλήσει την αντιπαλό της. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 41-23. Στην πορεία και οι 2 ομάδες δοκίμασαν αρκετά τρίποντα κάτι το οποίο βοήθησε το σκορ να βελτιώνεται και από τις 2 πλευρές. Η απόδοση της Vodafone σε αυτό το κομμάτι υπήρξε καλύτερη έχοντας ένα επιμέρους σκορ 10-13 μέχρι τη λήξη της περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 ομάδες παρά τη διαφορά έπαιζαn στο κόκκινο δοκιμάζοντας πολλά τρίποντα. Οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους στον αγώνα και με 5 λεπτά να  απομένουν για τη λήξη ήταν στο +20 (60-40). Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα παρά τη διαφορά οι φιλοξενούμενοι πάλευαν και δεν παράτησαν τον αγώνα με τους αντιπάλους τους να μην έχουν καμία διάθεση να μείνουν παθητικοί κάτι το οποίο κράτησε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα.