L.H.D.TANGO – PERNOD RICARD

30/11/2015 20:15 League C2 15/16 40'

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της L.H.D.TANGO και της PERNOD RICARD, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 28-35.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Tango ξεκίνησε με άμυνα ζώνης 2-3, ενώ η Pernod με άμυνα man. Το παιχνίδι είχε από την αρχή αργό τέμπο με τις 2 ομάδες διστακτικές, με μεγάλες επιθέσεις χωρίς κίνηση και με χαμηλά ποσοστά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο ρυθμός ανέβηκε με προσπάθειες αιφνιδιασμών και από τις 2 ομάδες, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 5-4!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το τέμπο παρέμεινε το ίδιο με τους γηπεδούχους να σκοράρουν αποκλειστικά με βολές και αιφνιδιασμούς και τους φιλοξενούμενους με ελεύθερα σουτ που επέτρεπε η κλειστή ζώνη των αντιπάλων. Τα ποσοστά βελτιώθηκαν και για τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγαλύτερη επιθετική παραγωγή και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 16-18.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Pernod να μπαίνει με ενέργεια και με καλές άμυνες που τις μετέτρεψε σε αιφνιδιασμούς βρήκε λύσεις, αλλά συνέχισε να έχει επιθετικό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη. Η Tango από την άλλη πλευρά συνέχισε να πιέζει και αυτή για αιφνιδιασμούς μετά από άμυνες και έτσι έμεινε κοντά στο σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 23-25. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο τέμπο, με την Pernod έχοντας πιο πολλές λύσεις και πιο καθαρό μυαλό να παίρνει μία διαφορά 2 κατοχών την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πλακάς Ι. με 9 και Φούκας Δ. με 6, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Επιτροπάκης Κ. με 15 και Μορφιάδης Π. με 9(2) πόντους αντίστοιχα.