26 - 39

08/12/2022 22:00 Group D 22/23 6 40'

Lavipharm9132226
Frezyderm61113939

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Lavipharm και της Frezyderm οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 26-39.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης με σκοπό να ανταπροκριθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε λίγο καλύτερα τον αγώνα ήταν η γηπεδούχος η οποία ήταν μπροστά με 7-6 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια όμως και 2 ομάδες ήταν αρκετά άστοχες κάθώς κατάφεραν να σημειώσουν αθροιστικά μόλις 2 πόντους κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 9-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στις οργανωμένες επίθεσεις ενώ οι φιλοξενούμενες στις πιο γρήγορες το οποίο βοήθησε γενικότερα την επιθετική παραγωγικότητα και από τις 2 πλευρές που συνέχισαν να έχουν την ίδια απόσταση στο σκορ μεταξύ τους (15-11). Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους σε λαθος πασες χωρίς ωστόσο όμως να καταφέρουν να μειώσουν τη διαφορά σημαντικά κλείνοντας το ημίχρόνο με 22-17 σε βάρος τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα 3 λεπτά μετά την έναρξη οι φιλοξενούμενοι με ένα δυνατό πρεσάρισμα στην άμυνα κατάφεραν να βρίσκονται μπροστά με 24-27. Στην πορεία οι καλές άμυνες μαζί με τη νευρικότητα καταδίκασαν τις ομάδες σε μια συνεχή αστοχία με μόνη εξαίρεση τους φιλοξενούμενους που βρήκαν σκορ στη λήξη του δεκαλέπτου και ανέβασαν το προβάδισμά τους σε 24-30 μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη δυσκολία στην κυκλοφορία της μπάλας λόγω της ασφυκτικής άμυνας που δέχονταν και έμειναν πολύ πίσω στο σκορ σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα αφού ήταν πίσω με 26-37 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της Frezyderm έπαιξαν με το ρολόι και διαχειρίστηκαν τον αγώνα κατάλληλα για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα χωρίς την παραμικρή απειλή.