33 - 38

16/01/2023 22:00 Group D 22/23 9 40'

Lavipharm8710833
Real Consulting SA12961138

Δουλεύω Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Lavipharm και της Real Consulting, oι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 33-38.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών ξεκίνησαν τον αγώνα με σχηματισμό άμυνα ζώνης για να δυσκολέψουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Ο ρυθμός του αγώνα αν και ήταν αργός οι παίκτες των 2 ομάδων έκαναν λάθη με το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο να είναι 4-3. Στην πορεία όμως οι φιλοξενούμενοι χάρη στους αιφνιδιασμούς πέρασαν μπροστά και προηγήθηκε με 8-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες συνέχισαν να παίρνουν πολύ καλό βαθμό με το status quo του αγώνα να παραμένει ίδιο, κρατώντας και τους φιλοξενούμενους συνεπώς σε θέση οδηγού με σκορ να είναι 11-14 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια το σκορ ανάμεσα στις 2 ομάδες ήταν ισορροπημένο μέχρι να έρθει το buzzer beater των φιλοξενουμενων που διαμόρφωσε το (15-21).

Στο 2ο ημίχρόνο οι άμυνες συνέχισαν να πρωταγωνιστούν και να αναγκάζουν τις ομάδες να έχουν σκοράρει κάθε μία από 4 πόντους μέχρι να φτάσουμε στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια το πρεσάρισμα σε όλο το γήπεδο των παικτών της Real Consulting, βοήθησε την ομάδα να μειώσει στο καλάθι στο τέλος το τρίτο δεκάλεπτο (25-27).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνa, αυτός ήταν οριακός και κανείς δεν μπορούσε να μαντέψει ποια από τις 2 ομάδες θα μπορούσε να κατακτήσει τη νίκη αφού με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη το σκορ ήταν ισόπαλο στους 30 πόντους. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά οι παίκτες της φιλοξενούμενης ήταν πιο ψύχραιμοι, σε αντίθεση με τους αντιπάλουε τους και κατάφεραν να κερδίσουν τον αγώνα.