56 - 54

02/05/2018 22:00 Play Off Major Super League 17/18 40'

Loreal72021856
Φ.Σ.Α.121791654

Στον Αγώνα μεταξύ της LOREAL και του ΦΣΑ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 54.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα και ενέργεια στο παρκέ, επέλεξαν σετ επιθέσεις αλλά ο ΦΣΑ με σαφώς καλύτερα ποσοστά διαμόρφωσε το σκορ σε 2 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, οι γηπεδούχοι βελτιώσαν την εκτέλεση της ζώνης τους και πίεσαν για αιφνιδιασμούς, με τον ΦΣΑ να διατηρεί όμως το προβάδισμα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 7 – 12. Στο 2ο Δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα και τα ποσοστά ήταν πολύ καλά στην αρχή, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να έχουν λυθεί επιθετικά αλλά στο δεύτερο μισό της περιόδου η LOREAL άσκησε press, οι άμυνες άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 27 – 29.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό, ανταγωνιστικό και ορθολογικό μπάσκετ, με τους παίκτες της LOREAL όμως να κυριαρχούν στην 3η περίοδο παίρνοντας διψήφια διαφορά αλλά και οι παίκτες του ΦΣΑ με μεγάλη μαχητικότητα και πρωταγωνιστή τον ΠΛΑΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗ Π. (με δύο μεγάλα τρίποντας στο τελευταίο δίλεπτο) μείωσαν σε 55 – 53 με 1′ για λήξη αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Αυγερινός, Καφαντάρης