16/05/2018 21:45 Play Off Major Super League 17/18 40'

Loreal1711061246
Elpen2717131067

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση η ομάδα της ELPEN κέρδισε με 67-46 την ομάδα της LOREAL και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Elite Super League και πλέον βρίσκετε μία νίκη μακριά από τον τελικό. Φυσικά η LOREAL όντας μια πολύ έμπειρη και συγκροτημένη ομάδα έχει τη δυνατότητα να κάνει την ανατροπή, όμως για να το πετύχει αυτό πρέπει να ανεβάσει κατά πολύ την απόδοση της σε επίθεση και κυρίως άμυνα.

Απόλυτα συγκεντρωμένοι και με τρομερή ενέργεια ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι παίκτες του Τριανταφύλλης. Μετά το αρχικό 2-0 (που ήταν και το μοναδικό προβάδισμα της LOREAL στο ματς) η ELPEN έβγαλε μεγάλες άμυνες πάνω σε Λουγιάλη και Δασκαλάκη, έτρεξε στον αιφνιδιασμό, είχε το Μανωλιάδη να σκοράρει 3 σερί δίποντα με τον ίδιο τρόπο (εκμεταλλευόμενος  το καλό του σουτ από μέση απόσταση και τα αργά πόδια των ψηλών αντιπάλων του) και τους Κοσκινά, Τριανταφυλλίδη και Κοκκινίδη να πετυχαίνουν 4 τρίποντα για να φτάσουν στο εντυπωσιακό 27 πόντοι στην πρώτη περίοδο. Τα δύο τρίποντα του Πολυχρονίδη ήταν αυτά που κράτησαν τη LOREAL κοντά στο σκορ, για το +10 της ELPEN (17-27).

Οι άμυνες προσαρμόστηκαν καλύτερα στην 2η περίοδο και για τις 2 ομάδες, με την ELPEN και πάλι να δείχνει μεγαλύτερη συγκέντρωση και καλύτερη κυκλοφορία. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει για το μέγιστο +17 (23-40 και 26-43) με τους Αξαμπανόπουλο και Λουγιάκη να κερδίζουν μάχες μέσα στη ρακέτα, η αστοχία όμως των περιφερειακών της να μην της επιτρέπουν να παραμείνουν κοντά στο σκορ. Το +16 της ELPEN αντικατόπτριζε την εικόνα του 1ου ημιχρόνου.

Ίδια εξέλιξη είχαμε και στην 3η περίοδο. Η ELPEN είχε πάρει την ψυχολογία με το μέρος της, τα σουτ μπαίνανε (τρία τρίποντα), η ενέργεια της ήταν στην κορυφή, σε αντίθεση με τη LOREAL που φαινότανε ήδη να έχει στο μυαλό της το 2ο αγώνα της σειράς, μένοντας χωρίς σκορ για 7 λεπτά. Αποτέλεσμα τη διαφορά να φτάνει τους 25 πόντους (30-55 και 32-57) με την 4η περίοδο να μετατρέπεται σε διαδικαστικού χαρακτήρα. Το τελικό 46-67 ήρθε φυσιολογικά.

Σπουδαία εμφάνιση σχεδόν από όλους τους παίκτες της ELPEN. Καλύτερος όλων ο Κοκκινίδης με σπουδαίο ρόλο σε άμυνα (πάνω σε Λουγιάκη) και επίθεση. Σημαντικοί οι Τριανταφύλλης με 10 άσιστ, Μανωλιάδης με 14 πόντους και οι Βλασσόπουλος, Κοσκινάς και Ζορμπάς. Οι Αξαμπανόπουλος και Λουγιάκης  οι καλύτεροι για τη LOREAL.

Διαιτητές : Σελληνάς, Παπαδόπουλος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Χρονόπουλος Θοδωρής (Αρχηγός LOREAL):

Τα παιδιά είναι πολύ καλή ομάδα. Συγχαρητήρια. Η αλήθεια είναι πως θα γίνουν πολύ καλά παιχνίδια. Εμείς δεν ήμασταν καλοί, τα παιδιά ήταν καλύτερα. Θα προσπαθήσουμε στον επόμενο αγώνα. Και πάλι συγχαρητήρια.

Βλασσόπουλος Μάνος  (Αρχηγός ELPEN):

Στόχος μας ήταν να μπούμε δυνατά στο παιχνίδι. Παίξαμε πάρα πολύ καλή άμυνα, ήμασταν ιδιαίτερα εύστοχοι, γυρίσαμε πολύ ωραία την μπάλα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Πρέπει να μπούμε το ίδιο δυνατά και στο 2ο παιχνίδι.