09/11/2017 21:30 Super League A 17/18 40'

Loreal1416111758
Intersport138141045

Κλειστό Γήπεδο Μπάσκετ Ελληνικού
Leof. Posidonos 26, Elliniko 167 77, Greece

Η L’Oreal ήταν η νικήτρια στην αναμέτρηση με την Intersport που έλαβε χώρα στο γήπεδο του Ελληνικού με σκορ 58-45. Κλειδιά της νίκης της L’OREAL ήταν η συγκομιδή πολλών επιθετικών ριμπάουντ και το ότι η Intersport αγωνίστηκε με χωρίς να έχει αλλαγές στον πάγκο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Intersport να βομβαρδίζει το καλάθι της L’Oreal από την περιφέρεια, αλλά και να διατηρεί σε όλο το δεκάλεπτο καλό περιφερειακό σουτ,  ενώ οι νικητές  χάρη στην καλή απόδοση του Γεωργούλα σε άμυνα και επίθεση ( ειδικά στα ριμπάουντ) πήρε πολλές δεύτερες ευκαιρίες στις επιθετικές προσπάθειες της καταφέρνοντας με την λήξη του δεκαλέπτου να προσπεράσουν με 14-13 την Intersport.  Στο 2ο δεκάλεπτο οι νικητές έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και εκμεταλλεύτηκαν την κούραση που ήδη έδειχναν στις προσπάθειες τους οι της Intersport χτίζοντας μια διαφορά ασφαλείας 8-9 πόντων. Η διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο έφτασε και τους +13 (41-28) αλλά οι παίκτες της Intersport με πρωταγωνιστές τους Μπέλλο και Σακαρέλλο Χ. κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια και όχι μόνο δεν επέτρεψαν στην L’ Oreal να αυξήσουν την διαφορά αλλά κατάφεραν να την επαναφέρουν στα επίπεδα του 2ου δεκαλέπτου.  Η L’ Oreal βλέποντας ότι δεν είχαν εξασφαλίσει ακόμα το παιχνίδι ανέβασαν ταχύτητα, έκλεισαν διαδρόμους στην άμυνα και με 7 πόντους του Γεωργούλα και 7 του Γερογιάννη με σκορ δεκαλέπτου 17-10 πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Από τους νικητές διακρίθηκαν οι Γεωργούλας 17π 11ρ και double-double και ο Δασκαλάκης με 10π και 12ρ με double-double επίσης. Ενώ από την Intersport οι Μπέλλος 15π (3) 10ρ και double-double και Σακαρέλλος Κ 13(2).

Διαιτητές : ΠΟΝΤΑΣ -ΣΕΛΛΗΝΑΣ

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών :

Χρονόπουλος Θ.(L’ Oreal) : “ Σημαντική δεύτερη  νίκη …προχωράμε, παρ’ ότι έχουμε απουσίες στους ψηλούς μας. Ευχαριστούμε την αντίπαλη ομάδα, έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι.…