24/11/2016 21:30 League C3 16/17 40'

Loreal1517131863
Pleiades Shipping Agents191615656

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της LOREAL και τον PLEIADES, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 56.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλόξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν διστακτικές στα πρώτα λεπτά, επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επιθέσεις και με το σκορ να είναι 6–5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να λύνονται επιθετικά, η Loreal να γυρίζει την άμυνα της σε man, τα ποσοστά και των δύο να ανεβαίνουν, ο Αλεξίου Κ. από τις Pleiades να παίρνει φωτιά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 15 – 19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με τον Αλεξίου Κ. να συνεχίζει να είναι ζεστός, αλλά και η Loreal να αντιδρά άμεσα και συνεχίζοντας να έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας και καλό ρυθμό έκανε ένα mini run 6–0 και ισοφάρισε, με τις δύο ομάδες να πάνε neck and neck και το σκορ να είναι 23 – 23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σημαδεύουν το ζωγραφιστό των αντιπάλων, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν καλό spacing και να βρίσκουν λύσεις από τον Αλέξιου K. (εκτελεστικά) και Δεκαβάλλα Ο. (οργανωτικά), με το παιχνίδι και πάλι σε γρήγορο τέμπο, τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο μπάσκετ και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι με καλά πατήματα στο παρκέ και πολύ καλό ρυθμό από την αρχή, έχοντας σωστές τελικές επιλογές και μένοντας κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά, το παιχνίδι άρχισε να γίνεται πιο Physical, οι Pleiades ευνοήθηκαν από αυτό και πήραν προβάδισμα 3 κατοχών (κυρίως μέσω αιφνιδιασμών), αλλά με το σκορ να είναι 45-48 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες της Loreal συνέχισαν να δείχνουν μαχητικότητα, βρήκαν διαδοχικές λύσεις από προσωπικές ενέργειες του Λουγιάκη Μ., σταμάτησαν το run των αντιπάλων και μείωσαν, άλλα οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν καθαρό μυαλό καθώς και ένα προβάδισμα 2 κατοχών, με την περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 45 – 50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο από την αρχή οι Pleiades μπήκαν με περισσότερη ενέργεια στο αμυντικό κομμάτι, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, έκαναν παγίδες στον Λουγιάκη Μ. και ξαναπήραν προβάδισμα 3 κατοχών με το παιχνίδι και πάλι σε πολύ καλό τέμπο αλλά με βιαστικές επιλογές και αβίαστα λάθη και από τις δύο ομάδες στα πρώτα 3 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξαναβρίσκουν την συγκέντρωση τους επιθετικά, μείωσαν σε 2 πόντους, αλλά και πάλι οι αντίπαλοί τους κατάφεραν να διατηρήσουν καθαρό μυαλό καθώς και το προβάδισμα με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 50 – 56. Στα τελευταία 5 λεπτά και οι δύο ομάδες σε σετ επιθέσεις, με την Loreal να βρίσκει συστηματικές λύσεις τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά από τον Λουγιάκη Μ. και να μειώνει σε έναν πόντο με το σκορ να είναι 55 – 56 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βασίζονται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να περάσουν μπροστά, με το σκορ να είναι 57-56 με ένα λεπτό για λήξη και 59 – 56 με 38” για λήξη και κατοχή για Pleiades. Στην συγκεκριμένη κατοχή οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν και πάλι σουτ 3 πόντων, με την μπάλα όμως να μην τους κάνει το χατίρι, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην διαδικασία των φάουλ, με την Loreal να αποδεικνύεται ψύχραιμη στην γραμμή των βολών και να παίρνει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λουγιάκης Μ. με 25 (1) και Γεωργούλας Ε. με 14 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αλεξίου Κ. με 26 (4) και Δεκαβάλας Ο. με 11 πόντους αντίστοιχα.