51 - 75

21/03/2017 22:00 League C6 16/17 40'

Loreal166141551
Raging Bulls1326132375

Στον αγώνα της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ της LOREAL και των RAGING BULLS, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με στο σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 75.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες των Bulls μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα, μετέτρεψαν τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς και ξεκίνησαν με run 7 – 0 στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την κυκλοφορία της μπάλας και βρίσκοντας λύσεις στην ρακέτα των αντιπάλων μείωσαν σε μία κατοχή με το σκορ να είναι 7 – 9 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο τέμπο αλλά οι παίκτες της Loreal συνέχισαν το run και με 2 σερί κλεψίματα του Δασκαλάκη Π. και καλάθια σε αιφνιδιασμούς πέρασαν μπροστά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι Bulls συνέχισαν να βασίζονται σχεδόν αποκλειστικά σε σουτ 3 πόντων, έχοντας όμως πολύ χαμηλά ποσοστά αλλά με βελτιωμένη άμυνα και πιο πιεστικό man, έβγαλαν τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους και με εύστοχο τρίποντο του Μαρκογιαννάκη Α. πέρασαν μπροστά με το σκορ να είναι 20 – 23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι παίκτες των Bulls πήραν φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων και με 3 διαδοχικά εύστοχα τρίποντα (1 του Γεραπετρίτη Γ. και 2 του Ανδρεαδάκη Χ.) πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με τους αντιπάλους τους να ψάχνουν τους ελεύθερους παίκτες αλλά να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές με εποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10+ πόντους και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 22 – 39.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Loreal να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά ήταν εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική μέρα, τους παίκτες των Bulls να συνεχίζουν να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και να βομβαρδίζουν από την γραμμή των 3 πόντων (με συνολικά 14 εύστοχα τρίποντα στο παιχνίδι), παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αξαμπανόπουλος Δ. με 20 και Πολυχρονίδης Ι. με 10 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Ανδρεαδάκης Χ. με 26 (6) και Κολλέρης Δ. με 10 πόντους αντίστοιχα.