36 - 80

10/03/2016 20:00 League B2 15/16 40'

Loreal11861136
Kaizen Gaming2521191580

Σε έναν αγώνα μεταξύ της Loréal (η οποία αγωνίστηκε με σοβαρές απουσίες) και της Stoiximan, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 36 – 80.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα στην αρχή, με καλό ρυθμό και ποσοστά και παρέμειναν κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 8–8. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο αλλά με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν την ενέργεια τους αμυντικά, να βγάζουν άμυνες και τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν να πιέζουν διαρκώς για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να βρουν εύκολα καλάθια και να πάρουν ένα προβάδισμα σε 10 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11 – 25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Stoiximan να αρχίσει να βρίσκει ρυθμό απέναντι στη ζώνη, βρίσκοντας λύσεις από τη γραμμή των 3 πόντων, με τη Loréal να έχει κολλήσει επιθετικά και να βλέπει τη διαφορά να ανεβαίνει στους 20 πόντους και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 19 – 46!

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να δείχνουν μαχητικότητα, να βγάζουν ενέργεια, αλλά και τους φιλοξενούμενους με σαφώς περισσότερα επιθετικά όπλα να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διατηρούν ένα προβάδισμα + 20 πόντων και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δασκαλάκης Π. με 13 (2) και Καπράλος Α. με 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λάσκαρης Ι. με 21 (5) και Χριστόπουλος Α. με 14 (2) πόντους αντίστοιχα.