LOREAL vs ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

05/12/2018 20:45 Super League A 18/19 6 40'

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Νίκη που συνδυάστηκε με σπουδαία εμφάνιση πέτυχε η ομάδα του Δ.Σ.Α το βράδυ της Τετάρτης 05/12 στο κλειστό της Πεντέλης. Απέναντι της είχε την ομάδα της L’Oréal η οποία προδόθηκε κυρίως από την χαρακτηριστική της αστοχία , αλλά και από την έλλειψη επιλογών στο μικρό  ρόστερ της.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν εξαιρετικά στο γήπεδο, τρέχοντας, πασάροντας , παίρνοντας έτσι σχετικά εύκολα μια διαφορά 6 πόντων (4 – 10) κυρίως με πρωταγωνιστή τον Χριστιανόπουλο, ο οποίος σε αυτό το διάστημα είχε 2 εύστοχα  τρίποντα. Από την άλλη οι παίχτες της L’Oréal μετα το αρχικό ξάφνιασμα ανέβασαν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και έτσι μείωσαν σε 8 – 10 χάρις το τρίποντο του Χρονόπουλου. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν μπροστά και με 1 τρίποντο του Χριστιανόπουλου και άλλο ένα από τον Κόλλια κατάφεραν και τελείωσαν την περίοδο με το σκορ να είναι 9 – 18 υπέρ τους.

Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά άρχισε να ανοίγει αφού οι παίχτες του Δ.Σ.Α έπιασαν καταπληκτική απόδοση τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Επιθετικά ο Παπαδάκος, ο Γουλανδρής και ο Κόλλιας συνέχισαν να απειλούν από την περιφέρεια αλλά κυρίως από το ζωγραφιστό φτάνοντας περίπου στα μισά της περιόδου στο +14 (14 – 28). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να συγκεντρωθούν και πολλές φορές φτηνά λάθη στην επίθεση τους γίνονταν εύκολοι πόντοι στον αιφνιδιασμό για τους αντιπάλους. Βέβαια θα πρέπει να σημειωθεί πως καθοριστικός παράγοντας στο άνοιγμα της διαφοράς ήταν και η αστοχία των παιχτών της L’Oréal τόσο από την περιφέρεια όσο και κάτω από την ρακέτα, γεγονός που έφερνε μεγάλο εκνευρισμό. Κάπως έτσι το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου βρήκε τους δικηγόρους να προηγούνται με 17 – 30.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου ο ρυθμός και ο τρόπος παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα με την μόνη διαφορά την εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων. Οι παίχτες του Δ.Σ.Α συνέχιζαν πίστα στο πλάνο τους με την άμυνα ζώνης τους να περιορίζουν υπερβολικά τις επιθετικές επιλογές των αντιπάλων τους. Από την άλλη παίρνοντας ενέργεια από την άμυνας έτρεχαν στον αιφνιδιασμό και πότε με τον Παπαδάκο και πότε με τον Γουλανδρή διεύρυναν συνεχώς την διαφορά. Οι γηπεδούχοι είχαν μπλοκάρει εντελώς και από ένα σημείο και μετά άρχισαν να εκνευρίζονται χάνοντας συνεχώς την επαφή με το σκορ, γεγονός που αποτυπώνεται και στην στατιστική όπου οι μόνοι πόντοι που πέτυχαν σε αυτό το διάστημα ήταν 2 καλάθια του Δασκαλάκη και 2 βολές του Γεωργουλά. Στην 4η περίοδο τα πάντα είχαν κριθεί. Οι παίχτες του Δ.Σ.Α συνέχισαν να παίζουν στον ίδιο ρυθμό και έτσι η διαφορά εφτασε μέχρι και το +35 (28 – 63). Οι παίχτες της L’Oréal εκτός από τον εκνευρισμό είχαν πλέον να αντιμετωπίσουν και την κούραση που έκανε την εμφάνιση της μετα το 30’ και έτσι το τελικό 35 – 67 ήρθε φυσιολογικά.

Για τους νικητές πολύ καλός ήταν ο Χριστιανόπουλος με 14, ενώ Γιάννη ομάδα της L’Oréal ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Αξαμπανόπουλος που πέτυχε 6 πόντους αλλά μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Μακρής, Βαγγαλής

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κυρτάτας Δημήτριος (Παίχτης Δ.Σ.Α) : “Το υψόμετρο της Πεντέλης μας έδωσε άλλο αέρα και παίξαμε ένα ωραίο παιχνιδάκι σήμερα. Ήμασταν αρκετά εύστοχοι, γυρίσαμε ωραία την μπάλα όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι είχαμε πολλές τελικές πάσες, συνεργασίες. Η αντίπαλη ομάδα είναι μια καλή ομάδα, απλά ήταν πολύ άστοχοι σήμερα και δεν μπορούσαν να βάλουν καλάθι και κάποια στιγμή εκνευρίστηκαν και το παρατήσανε. Μια χαρά, πάμε για το επόμενο, το ευχαριστηθήκαμε.”

Χρονόπουλος Θεόδωρος (Παίχτης L’Oreal) : “Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα, ήταν καλύτεροι σήμερα και μας κέρδισαν δίκαια. Εμείς είχαμε ελλείψεις και πάλι για μια ακόμη φορά. Συνεχίζουμε.”