49 - 56

31/01/2019 21:45 Super League A 18/19 11 40'

Loreal1412131049
Moore227141356

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ της LOREAL και της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ Α.Ε., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49 – 56.

Στο 1ο Ημίχρονο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με ελαφρώς καλύτερα πατήματα, οι δύο ομάδες και προτίμησαν γρήγορες επιθέσεις και ελεύθερο μπάσκετ, όμως με σχετικά χαμηλά ποσοστά και το σκορ ήταν 4 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά αλλά στην πορεία οι παίκτες λύθηκαν και βρήκαν παραγωγή, με το σκορ να είναι 14 – 22 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο Δεκάλεπτο η LOREAL ξεκίνησε πιο δυναμικά με run 5 – 0, οι άμυνες ίδιες αλλά σταδιακά έγιναν όλο και πιο δυνατές, κάτι που ευνόησε την ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ η οποία ξαναπήσε διαφορά 3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 21 – 29.

Στο 2ο Ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ανταγωνιστικό και ομαδικό μπάσκετ, με τους γηπεδούχους όμως να ξεκινούν και πάλι καλύτερα ισοφαρίζοντας σε 31 – 31 στα πρώτα 5 λεπτά αλλά στην πορεία οι φιλοξενούμενοι ξεκόλλησαν επιθετικά και βρίσκοντας πάλι εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμούς έκλεισαν την 3η περίοδο με σκορ 43 – 34. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες της LOREAL συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια και να δείχνουν μαχητικότητα αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κοντρολλάρουν το παιχνίδι και να μειώσουν, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να  διευρύνουν την διαφορά και διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Δελδήμος, Μπουτσιδάκης