38 - 47

09/02/2023 22:00 Commercial League B 22/23 2 40'

M/Maritime81091138
Plantelt141115747

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής, μεταξύ της Μ/Μaritime και της Plantelt, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη. Στην οικονομία του αγώνα αυτό δεν είχε καμία διαφορά αφού και οι 2 ομάδες στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα ήταν ισόπαλες στο 2-2 με τις επιθέσεις να αδυνατούν ναι είναι αποτελεσματικές. Στη συνέχεια όμως, το σκηνικό άλλαξε αφού εκείνες χαλάρωσαν και έτσι οι ομάδες κατάφεραν να βρίσκουν πιο εύκολα τα σουτ. Ως αποτέλεσμα αυτού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και αποσπάστηκαν με 6 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 8-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Plantelt, κατάφεραν να αποσπαστούν με διψήφιο προβάδισμα αφού σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους κατάφεραν να μαζεύουν τα ριμπάουντ και έτσι το σκορ στα μισά της περιόδου είναι 11-22. Στο υπόλοιπο όμως οι παίκτες της M/Maritime, άσκησαν καλύτερη πίεση στην άμυνα μειώνοντας έτσι το παθητικό τους και να βρίσκονται στο -7 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου 18-25

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γρήγορες επιθέσεις και η καλή αμυντική λειτουργία επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα υπέρ των φιλοξενούμενων με το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα να είναι 22-33. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι και να καταφέρνουν με τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκονται μπροστά με 27-40.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν προσπάθειες να σταθούν απειλητικοί και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά χωρίς ωστόσο να γίνουν απειλητικοί αφού με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη το σκορ ήταν 35-45. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα η αστοχία και από τις 2 πλευρές και η κούραση που είχε κάνει πλέον την εμφάνισή της στάθηκε εμπόδιο στο να υπάρξουν κάποιες εκπλήξεις.

ΚΩΣΤΑΝΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ PLANTELT)