56 - 48

21/11/2018 21:45 Elite League 18/19 4 40'

Mari Recycling1810151356
Σκλαβενίτης616101648

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της MARI RECYCLING S.A και του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 48.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2  -3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι το παιχνίδι σε γρήγορες επιθέσεις και τέμπο από την αρχή, αλλά και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές στις τελικές επιλογές τους, τα ποσοστά ήταν χαμηλά και το σκορ 8 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά η MARI άρχισε να ευνοείται από τον γρήγορο ρυθμό και με 2 σερί assist του Κοσκερά Μ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να αντιμετωπίζει πρόβλημα απέναντι στην άμυνα ζώνης, άσκησε press αλλά οι αντίπαλοι του με 2 τρίποντα ανέβασαν το προβάδισμα στους 10 πόντους και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με το καλημέρα άσκησαν full press με παγίδες αλλά η MARI και πάλι αντέδρασε καλά, δεν υπέπεσε σε λάθη αλλά βγήκε από τον ρυθμό της μένοντας χωρίς καλάθι για 3 λεπτά, οι αντίπαλοι της το εκμεταλλεύτηκαν και με run 7 – 0 μείωσαν σε έναν πόντο με το σκορ να είναι 20 – 19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ συνέχισε το run και με τρίποντο του Παζαρά Α. πέρασε μπροστά, οι γηπεδούχοι με 5 σερί πόντους του Παπαδημητρίου Δ. αντέδρασαν, οι άμυνες όλο και πιο physical και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28 – 22.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι άμυνες κυριάρχησαν από την αρχή, οι παίκτες έβγαλαν ενέργεια και ένταση σε κάθε φάση, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν οργανωμένο μπάσκετ έχοντας περισσότερες σετ επιθέσεις, η MARI διατήρησε προβάδισμα 2 – 3 κατοχών και το σκορ ήταν 38 – 29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι στο ίδιο τέμπο, κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους, με τους αντιπάλους τους να συνεχίζουν να μην μπορούν να σπάσουν την ζώνη και την περίοδο να κλείνει με σκορ 43 – 32.

Στο 4ο Δεκάλεπτο ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ από την αρχή σε full press με παγίδες, κατάφερε να βγάλει διαδοχικές άμυνες και μετατρέποντας τες σε καλάθια σε αιφνιδιασμούς μείωσε σε δύο κατοχές, με το σκορ να είναι 45 – 39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα σε κάθε φάση, οι άμυνες παρέμειναν πολύ δυνατές, τα ποσοστά ήταν χαμηλά αλλά τελικά η ομάδα της MARI κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα 2 – 3 κατοχών έως το τέλος, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδημητρίου Δ. με 21 (2) και Ζαρκαδάς Β. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παζαράς Α. με 23 (4)  και Γιοβάνης Α. με 7 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκαλτσής, Κούτσιος