77 - 62

31/10/2016 22:30 League A 16/17 40'

Mari Recycling2011281877
Veto SA1422141262

Σε έναν αγώνα της Πρώτης Αγωνιστικής της Σεζόν 2016-2017, μεταξύ της MARI RECYCLING SA και της VETO SA, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τέτοιο στο τελικό 77 – 62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, επιλέγοντας άμυνες man και μένοντας κοντά στο σκορ το οποίο στα πρώτα 3 λεπτά ήταν 5–5 και στα μισά της περιόδου 9– 6. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες της MARI προσπάθησαν να ανεβάσουν τον ρυθμό του αγώνα, με επιτυχία και με πρωταγωνιστή τον Παπαδημητρίου Δ. καταφέραν να πάρουν προβάδισμα 9 πόντων, με την VETO όμως να αντιδρά και να μειώνει στα τελευταία 2 λεπτά σε 2 πόντους, με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 20 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επίθεσεις, με την MARI να βασίζεται κυρίως σε isos και σκρην στην μπάλα και την VETO να βελτιώνει αισθητά την κυκλοφορία της μπάλας και τις τελικές επιλογές της, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά με το σκορ να είναι 21-25 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ενέργεια τους κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, ενώ επιθετικά άρχισαν να βλέπουν τις ελεύθερες επιλογές με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν, αλλά με τους φιλόξενουμενους και πάλι στα τελευταία 2 λεπτά να αντιδρούν και το ημίχρονο τελικά να κλείσει με σκορ 31 – 36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά από την αρχή στον αγωνιστικό χώρο και παρότι είδαν τον Παπαδημητρίου Δ. να φορτώνεται με 3ο φάουλ (και να κάθεται στον πάγκο), βρήκε πολλές οργανωτικές και εκτελεστικές λύσεις από τον Μπουντούρη Ν. με αποτέλεσμα να ισοφάρισει εκ νέου, με το τέμπο του αγώνα να έχει ανέβει και το σκορ να είναι 45 – 47 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες της MARI συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από τη γραμμή των τριών πόντων, οι παίκτες της VETO και αυτοί βρήκαν λύσεις από τον Τσατσάνη Κ. (τόσο από το post όσο και την γραμμή των 3 πόντων), αλλά παρόλα αυτά είδαν τους αντιπάλους τους να παίρνουν προβάδισμα 10 πόντων (με την VETO να χάνει σιγά σιγά την συγκέντρωση της). Παρόλα αυτά στα τελευταία 2 λεπτά και πάλι οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας σε 2 κατοχές, αλλά η περίοδος τελικά έκλεισε με σκορ 59-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με την MARI να συνεχίζει να παίζει καλό μπάσκετ και την VETO να αρχίζει να δείχνει εμφανή σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10+ πόντους και παραμένοντας σε διψήφια επίπεδα σε όλη την διάρκεια της περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπανόγλου Δ. με 15 (4) και Παπαδημητρίου Δ. με 12 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαγεωργίου Γ. με 24 (2) και Τσατσάνης Κ. με 15 (3) πόντους αντίστοιχα.